ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Genóm pôvodcu penicilínu odhalený

1.10.2008 13:34:29 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2352x

Holandskí vedci dekódovali DNA huby, ktorá produkuje penicilín.

 

Odborníci dúfajú, že poznanie genómu huby Penicillium chrysogenum urýchli vývoj nových antibiotík, ktoré pomôžu prekonávať problémy s odolnosťou organizmu.

Zistenie prišlo v čase 80. výročia objavenia penicilínu Alexandrom Flemingom.

Podrobnosti o postupnosti 13 500 génov budú uverejnené v októbrovom čísle časopisu Nature Biotechnology.

Penicillium chrysogenum sa používa na výrobu antibiotík ako amoxicilin, ampicilin, cefalexin alebo cafadroxil. Jej využitie na ničenie baktérií objavil Fleming v roku 1928 vlastne náhodou, keď nechal niekoľko dní nepovšimnutú Petriho misku. Jeho výskum ukázal, že látka je vhodná pre ľudí.

Na svete užíva penicilín asi miliarda ľudí ročne.

Odolnosť voči antibiotikám sa stáva vážnym problémom. Britskí experti opakovane varovali pred nadmerným užívaním antibiotík a vyzývali farmaceutický priemysel na vývoj nových liekov.

Okrem vyriešenia problému s odolnosťou môže ojavený genóm pomôcť aj pri zlepšení výroby antibiotík. Roel Bovenberg zo spoločnosti DSM Anti-Infectives, ktorá stojí za výskumom, povedal, že štvorročný projekt im pripravil niekoľko prekvapení, ktoré ďalej skúmali v spolupráci s akademickou obcou.

„Postupnosť obsahuje aj gény a skupiny génov, o ktorých sme si nemysleli, že budú zapojené do tvorby penicilínu a ktoré musíme podrobnejšie preskúmať,“ povedal Bovenberg.

Prof. Hugh Pennington, bakteriológ z Aberdeenskej univerzity, povedal, že postupnosť génov môže viesť k objavu a výrobe nových antibiotík. „Ak pochopíme genóm, môžeme manipulovať s génmi,“ povedal. Tvrdí, že bežné antibiotiká sú len výsledkom toho, čo produkujú huby. „Budeme sa musieť pozrieť ďalej ako za bežné zdroje liečiv. Ak nám genóm pomôže urýchliť proces vývoja nových liekov, môže to byť len dobrá vec.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,58
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.