ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zvieratá kráčali ešte skôr

7.10.2008 17:52:51 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1868x

Skamenené stopy vodných živočíchov znamenajú, že živočíchy kráčali s použitím končatín o 30 miliónov rokov skôr ako sa predpokladalo. Stopy - dva rovnobežné rady malých bodiek, každá s priemerom asi 2 milimetre - sú staré 570 miliónov rokov a pochádzajú z obdobia ediakaria na konci starohôr.

 

Ediakarium bolo obdobie, ktoré predchádzalo kambriu, kedy sa vyvinula väčšina hlavných skupín živočíchov.

Vedci si niekedy mysleli, že pred kambriom existovali len mikróby a jednoduché mnohobunkovce, ale pohľad a podľa L. Babcocka zapojeného do výskumu mení. „Rozpráva sa o možnosti zložitejších organizmov v ediakariu - koralov, článkonožcov a hlíst - dôkazy však doteraz neboli presvedčivé,“ povedal. „Ale ak nájdete dôkaz ako tento, dôkaz kráčajúceho zvieraťa, výrazne to zvyšuje pravdepodobnosť vašich tvrdení.“

Bobcock a jeho kolegovia objavili stopy, keď skúmali skaly v Nevade v roku 2000. „Bol to skutočne náhodný objav. Našli sme skalu, ktorá sa zdala byť z hranice medzi prekambriom a kambriom. A medzi kameňmi sme stopy náhodou objavili.“

Živočích musel ľahko došľapovať na jemný morský sediment, pretože odtlačky sú neveľké. Sú však dostatočne veľké na to, aby pri zapadajúcom slnku vrhali na skalu malý tieň. Babcock hneď zistil, že ide o stopy článkonožca podobného stonožke, alebo o červa s končatinami.

Počet nôh a dĺžka živočích sa nedali určiť presne. Na základe stôp však vedci usúdili, že telo široké jeden centimeter muselo niesť množstvo tenkých nožičiek.

V roku 2002 našli vedci podobnú skamenelinu v Kanade, ktorá sa datuje do stredu kambria pred 520 miliónmi rokov. Iná stopa z juhu Číny je stará 540 miliónov rokov.

Nový objav starý 570 miliónov rokov je nielen prvým dôkazom chôdze živočíchov, ale aj dôkazom, že prvé zložité organizmy žili ešte pred kambriom.

Z tohto obdobia neexistuje veľa makroskopických skamenelín, pretože organizmy s jemným telom sa bežne nezachovajú. Babcock je však expert na ich nachádzanie, pozná špeciálne chemické, fyzikálne a biologické podmienky, v ktorých sa môžu vyskytovať. Podarilo sa mu už niekoľko nezvyčajných objavov.

Plytké more, ktoré pred 570 miliónmi rokov obklopovalo Nevadu mohlo byť dobrým miestom pre zachovanie organizmov. Povrch sedimentov bol udržovaný ako celok pôsobením mikrobiologického materiálu - kohezívneho povlaku baktérií a zrniek sedimentu. Keď živočích odtlačil končatiny do sedimentu, tie sa bez problémov zachovali milióny rokov.

Babcock povedal, že si je takmer istý, že stopy pochádzajú od živočícha podobného stonožke alebo od červa, ktorý mal končatiny. Skamenelina samotného zvieraťa by bola presnejším dôkazom. Bude pokračovať v pátraní v rovnakej oblasti a aj na iných podobných miestach v Rusku, Austrálii alebo Namíbii.

„Myslím, že bude dosť skeptikov,“ povedal Babcock o objave. „Mali by byť. Ale myslím, že niektorí to budú robiť zo závisti. A niektorých ľudí to prinúti podrobnejšie preskúmať vlastné nálezy. Niekedy je to skutočne len o uhle pohľadu.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.