Najhlbšie žijúca ryba
9.10.2008 14:27:53 | QBBC News | Počet zobrazení: 2821x
Vedci tvrdia, že objavili najhlbšie žijúcu rybu. Americko-japonský tím objavil 17 rýb v hĺbke 7,7km v Tichom oceáne a zachytil ich na video.
Vedci použili diaľkovo ovládané moduly navrhnuté tak, že odolávajú extrémnemu tlaku, aby mohli sledovať najhlbšie úrovne morského života.
Monty Priede z Aberdeenskej univerzity povedal, že 30-centimetrové ryby boli prekvapivo „pekné“. Rybu Pseudoliparis amblystomopsis možno vidieť číhať v tme hĺbok na morské ráčiky.
Alan Jameson, zapojený do výskumu, povedal: „Bolo mi cťou vidieť túto rybu. Nikto v tejto hĺbke predtým rybu nevidel - nikdy teda neviete, čo uvidíte, keď idete tak hlboko.“
Najhlbšie sa zatiaľ nachádzala ryba Abyssobrotula galatheae, ktorú vytiahli z hĺbky 8 km v roku 1970. Bola však mŕtva.
Projekt Hadeep začal v roku 2007 ako spolupráca medzi Aberdeenskou a Tokijskou univerzitou s cieľom rozšíriť naše obzory o biológii v najväčších hĺbkach svetových oceánov od 6000 do 11000 metrov.
Vedci môžu tieto hĺbky skúmať vďaka špeciálne navrhnutým vozidlám na diaľkové ovládanie vybavených kamerami. „Je otázkou, ako môžu žiť živočíchy v takých hĺbkach,“ povedal prof. Priede, ktorý sa angažuje v projekte. „Sú tam tri problémy. Prvým je potrava, ktorá je veľmi vzdialená. Potom je to vysoký tlak, na ktorý musia byť živočíchy pripravené množstvom fyziologických modifikácií. Tretím je, že malé jarčeky sú v skutočnosti len drobné ostrovčeky veľkej priepasti a otázkou je, či budú dostatočným priestorom pre rozmáhajúce sa populácie živočíchov.“
Pozorovaný druh rýb ale zjavne prekonal všetky spomínané problémy. „Tvory sme videli v hĺbke 7703 metrov - a objavili sme početnú skupinu. Môžeme sa domnievať, že šlo o rodinné spoločenstvo, čo kladie otázku existencie nejakého druhu rodičovskej starostlivosti,“ povedal Priede. „Mysleli sme si, že tam dole budú ryby takmer neaktívne a budú sa snažiť ušetriť čo najviac energie. Keď sme ale videli video, ryby plávali dookola a kŕmili sa korisťou.“
Pretože ryby žijú v absolútnej tme, používajú na navigáciu a nájdenie potravy receptory vibrácií na ich hlavách.
Vedci veria, že pri ďalšej expedícii v roku 2009 nájdu ešte viac rýb. Myslia si, že budú žiť aj vo väčších hĺbkach.