Gén plešivosti objavený: 1 zo 7 mužov ohrozený

13.10.2008 18:40:28 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 880x

Vedci z britských univerzít a spoločnosti GSK identifikovali v europoidnej rase dva genetické varianty, ktoré spolu znamenajú sedemnásobné zvýšenie rizika plešivosti u mužov.

 

V 45 rokoch trpí plešivosťou asi tretina mužov na svete. Sociálny a ekonomický dopad je značný - len v USA stáli v roku 2007 transplantácie vlasov 115 miliónov dolárov, kým svetové výdavky na boj proti plešivosti dosiahli nedávno sumu 405 miliónov dolárov. Ide najmä o plešivosť, kedy vlasy postupne ubúdajú nad obomi slabinami a účes získava charakteristický tvar písmena M. Podľa odhadov je viac ako 80% prípadov dedičných.

Európski vedci skúmali 1125 belochov, ktorí boli plešatí týmto spôsobom. Našli dva predtým neznáme varianty génov na chromozóme 20, ktoré podstatne zvyšovali riziko plešivosti. Výsledky potom porovnali s pozorovaním ďalších 1650 mužov.

„Myslím, že tento druh plešivosti je geneticky ovplyvnený aj u mužov iných rás, ale tých sme neskúmali,“ povedal Brent Richards z McGills University. Napriek tomu, že svoj objav vedci považujú za prelomový, varujú, že neznamená blízkosť lieku na liečbu plešivosti. „Zatiaľ sme len identifikovali príčinu,“ povedal Richards. „Liečba bude vyžadovať podrobnejší výskum. Prvý krok už ale máme za sebou.“

„Skorá predpoveď pred tým, ako začnú vlasy vypadávať, môže viesť k niektorým zaujímavým spôsobom liečby, ktoré sú efektívnejšie ako liečba pokročilej fázy plešivosti,“ dodal Tim Spector z King´s College v Londýne.

Vedci už dlho za pôvod plešivosti považovali genetický variant na chromozóme X. Vedeli tiež, že ju musí spôsobovať viacero génov. Doteraz však nevedeli, ktoré. Dnes vedia, že ak má človek oba nebezpečné varianty, riziko sa zvyšuje sedemnásobne.

Čo je ohromujúce je fakt, že oba varianty má každý siedmy muž, čo predstavuje viac ako 14% populácie.

originál článku