ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Očakávaný koniec Windows 3.x

8.11.2008 21:57:37 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2388x

1. novembra prestala spoločnosť Microsoft vydávať licencie na softvér, ktorý uzrel svetlo sveta v máji roku 1990.

 

Rôzne verzie operačného systému Windows boli prvým grafickým používateľským rozhraním Microsoftu a zaznamenali obrovský celosvetový úspech. Pomohli Microsoftu presadiť sa a znamenali hlavný zdroj ziskov a smerovania spoločnosti až do dnešných dní.

Pre mnohých používateľov počítačov bol systém Windows 3.x prvým operačným systémom, ktorý používali. Softvér tiež stanovil ikonografiu všetkých produktov spoločnosti Microsoft.

Postupne začali byť osobné počítače vďaka softvéru konkurentom strojom firmy Apple, pretože poskytovali lepšiu grafiku, mali širšiu paletu farieb a mohli využívať prídavné multimediálne zariadenia ako napríklad zvukovú kartu alebo CD mechaniku.

Microsoft poskytoval podporu Windows 3.x do konca roku 2001 a ako operačný systém fungoval do 1.11.2008. Ako vstavaný operačný systém sa používal na obsluhovanie zariadení ako pokladnice vo veľkých obchodoch alebo systémy na predaj lístkov. Jedným z jeho najhonosnejších využití bolo využitie v niektorých lietadlách spoločností Virgin a Qantas, kde obsluhoval lietadlovú zábavu.

Stefan Berka, ktorý vedie projekt dokumentácie GUI, povedal, že dôležitými technickými inováciami softvéru boli jeho rozšírená pamäť, ktorá dokázala adresovať viac než 640 kB a zlepšenie podpory hardvéru. Rozšíreniu tiež pomohol fakt, že systém bol kompatibilný so starším DOSom.

Windows 3.x potreboval procesor 8086/8088, ktorý mal rýchlosť do 10 MHz. Vyžadoval tiež 640 kB pamäte RAM, sedem megabajtov priestoru na disku a grafickú kartu, ktorá podporovala CGA, EGA a VGA grafiku. Pre porovnanie: Windows Vista vyžaduje 32-bitový gigahertzový procesor, 512 MB RAM, 20 GB na pevnom disku a grafickú kartu s pamäťou najmenej 32 MB.

„Už dávno som nedostal email o Windows 3.11, ale nebol by som prekvapený, ak by ho niektorí ľudia stále používali,“ povedal Andy Rathbone, autor sprievodcu softvérom pre začiatočníkov.

Agent Quang z IT spoločnosti Geek Squad povedal, že sa v domácnostiach stretávajú s rôznymi operačnými systémami, Windows 3.x však už dávno nevidel. „Väčšina strojov, ktoré vidíme, má systém XP,“ povedal. „Vista je stále pomerne ojedinelá a ľudia s ňou nie sú spokojní.“ U niektorých zákazníkov sa však podľa jeho slov stále objavujú systém Windows 95 alebo 98. Vyskytujú sa často na notebookoch, ktorých sa ich majitelia nechcú vzdať. Quangov obľúbený systém bol Windows 98, pretože bol v závere svojej éry veľmi stabilný.

Quang povedal, že každý, kto používa starý operačný systém, má problémy napríklad pri hľadaní internetového prehliadača, cez ktorý by mohol sledovať najnovšie vylepšenia.

Odchádzajúci Windows 3.x by bol v celku bez problémov spolu so „súdobým“ softvérom použiteľný aj dnes. Nie však na pripojenie do internetu, pretože nebol dosť šikovný na to, aby dokázal čeliť útokom po sieti.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,82
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.