ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Naťahovanie kremíka – nová metóda meria pôsobenie napínania na polovodiče

10.11.2008 17:54:57 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2031x

Vedci z Wisconsinskej univerzity vyvinuli metódu merajúcu ako ovplyvňuje napnutie tenké vrstvy kremíka, ktorá môže položiť základy rýchlejšej a flexibilnejšej elektroniky.

 

Kremík je štandardný priemyselný polovodič používaný v elektronických zariadeniach. Tenké vrstvy kremíka môžu byť základom pre rýchlu a flexibilnú elektroniku. Vedci dlho vedeli, že indukujúce sa napätie v kremíku zvyšuje rýchlosť zariadenia, doteraz však nevedeli, prečo je to tak.

Nová metóda, ktorú tím vedcov vedený prof. Maxom Legallym vyvinul, dovoľuje odborníkom presne určiť vplyv napätia na elektronickú štruktúru kremíka.

Bežný napnutý kremík má toľko dislokácií a chýb, že merania napätia nie sú presné, preto vedci začali so svojimi vlastnými špeciálne upravenými kremíkovými membránami.

„Predstavte si, že ku každému rohu pripnete hák a potiahnete podobne, ako keby ste napínali trampolínu,“ povedal Legally.

Výsledkom je, že vedcom sa podarilo predísť chybám materiálu, ktoré znemožňovali meranie. Rovnaké napätie znamená presné meranie jeho vplyvu na elektrické vlastnosti materiálu.

Vedci využili silný röntgenový zdroj univerzitné Synchrotrónového radiačného centra (SRC), ktorý im dovolil merať vodivostné pásma v napnutom kremíku. Na výskum energetických hladín potrebovali röntgenový zdroj, ktorý mohol regulovať vlnovú dĺžku. SRC tiež vlastní monochromátor, zariadenie, ktoré vedcom umožnilo stanoviť presnú vlnovú dĺžku a vysokú presnosť pozorovania.

Skúmaním nanomembrán pri rôznej miere napnutia určili vedci smer a maximálne hodnoty zmien vo vodivostných pásmach. Ich zistenia priniesli svetlo do divergentných teórií a odhalili niektoré prekvapujúce vlastnosti. Pochopenie týchto vlastností a energetických posunov v napnutých materiálov môže viesť k zlepšeniu rýchlych elektronických zariadení.

S využitím techník na spracovanie kremíkových nanomembrán chce skupina vedcov využiť možnosti SRC na štúdium napínania aj iných polovodičových zariadení a merania menších plôch s cieľom lokalizovať napnutie.

„Schopnosť vytvárať membrány z rôznych materiálov, napínať ich a merať ich nám dovolí určiť pásmovú štruktúru všetkých polovodičových materiálov v závislosti od napnutia,“ povedal Legally.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,95
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.