ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zachránia vedci najvzácnejšieho vlka?

10.11.2008 18:40:26 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2309x

Vedci bojujú v odľahlej Etiópskej vysočine s časom pri záchrane najvzácnejšieho druhu vlka na svete.

 

Besnota, ktorá sa prenáša z domácich psov, ohrozuje a môže zabiť až dve tretiny etiópskych vlkov. Britskí a etiópski vedci jedince očkujú, aby tak predišli šíreniu choroby. Po zásahu ľudí do zvyklostí zvierat, klesla ich populácia na 500 kusov.

Claudio Sillero z Oxfordu tvrdí, že očkovanie je pre zvyšok etiópskych vlkov jedinou nádejou. „Ak by sme nezasiahli, besnota zabije dve tretiny vlkov a bude sa šíriť ďalej, čím by sa znížili počty jedincov na kritické hodnoty,“ povedal.

Plánom je očkovať celé svorky, typicky skupiny so šiestimi dospelými jedincami. Keď potom tieto jedince prídu do kontaktu s nakazenými, choroba sa na ne neprenesie.

Organizácia Wildlife Conservation Unit (WildCRU) spolu s etiópskymi ochranármi tvrdia, že doteraz úspešne zaočkovali viac ako 40 vlkov. Pri chytaní ich nijako nezrania, niektoré sa dokonca do pascí po očkovaní vracajú a hľadajú tam jedlo.

Sillero tvrdí, že v aktuálnom období roka sú zvieratá najnáchylnejšie na prenos choroby od ostatných jedincov. „Nachádzame sa v strede obdobia párenia. Rodinné spoločenstvá sa narúšajú – samičky a samce sa pária mimo svojich svoriek, niektorým samičkám dokonca dvoria aj divé psy. To vedie k zvýšeniu prenosu choroby.“

Etiópska vysočina na juhu Etiópie tvorí najrozsiahlejšiu náhornú plošinu Afriky. Okrem toho, že je domovom etiópskeho vlka, žije na nej aj asi 40000 psov. Tieto psy sa stali zdrojom besnoty. Proti nej je každoročne zaočkovaných len asi 10000 z nich, to však šíreniu nákazy nezabráni.

Choroba sa objavuje v určitých cykloch. Vedci tvrdia, že prvýkrát chorobu zaznamenali v roku 1989 a posledný očkovacia kampaň prebehla v roku 2003.

„Je to významný príklad dôležitosti spolupráce medzi vedou a ochranou prírody,“ povedal prof. David Macdonald, riaditeľ WildCRU.

Sillero považuje otázku prežitia vlkov za kľúčovú v probléme udržania miestneho ekosystému. Vlk totiž ako vrchol potravinového reťazca zodpovedá za reguláciu počtu menších bylinožravcov, špeciálne hlodavcov. „Vlky tu vládnu. Rád o nich rozmýšľam ako o veľkých strážcoch afrických hôr,“ povedal Sillero.

V očkovaní vlkov budú vedci pokračovať až do konca novembra.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,99
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.