ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čas s otcom je strávený dobre

8.12.2008 17:46:56 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1377x

Pri výbere darčeka na Deň otcov by sa mali synovia a dcéry pred rozhodnutím medzi krikľavou polyesterovou kravatou alebo golfovými palicami pozrieť na svoje vlastné schopnosti.

 

Čím viac úsilia venuje otec svojim deťom, tým sú podľa nového výskumu ako deti chytrejšie a ako dospelí úspešnejšie. A čím viac je otec vzdelanejší tým je závislosť medzi stráveným časom s potomkom a jeho úspešnosťou výraznejšia.

„Nie je to len o prítomnosti otca, ale aj o tom, aký ten otec je,“ povedal Daniel Nettle, psychológ z Newcastleskej univerzity, ktorý viedol analýzu vychádzajúcu z výskumu 10 000 detí počas posledných 50 rokov.

Nettle využil údaje z výskumu National Child Developement Study, ktorá skúma životy detí narodených medzi 3. a 9. marcom 1958. V prieskumoch zo 60. a 70. rokov mali matky zhodnotiť zapojenie otca do výchovy dieťaťa na stupnici od „nepoužiteľný“ po „rovný matke“. Tieto a aj ďalšie prieskumy skúmali okrem iného inteligenciu, príjem a vzdelanie účastníkov.

Nettle použil v minulosti rovnaké údaje na to, aby ukázal, že bohatší otcovia majú viac potomkov.

Pri investíciách rodičov sa však ako najsilnejšia mena ukazoval čas. V 11 rokoch mali deti, ktorým sa otec venoval omnoho vyššie IQ než deti, ktoré otca často nablízku nemali. „Nie je to pol bodu, ide v priemere o niekoľko bodov IQ,“ povedal Nettle.

Nettle tiež zistil, že vzdelanejší otcovia sú pre potomkov väčším prínosom než otcovia bez vzdelania. Pri rovnosti podmienok sa ich deťom v testoch darilo v priemere o niečo lepšie.

Vplyv otca však v dospelosti nepretrvával. V 42 rokoch deti „superotcov“ neboli zdatnejšie od ostatných. Synovia zo starostlivosti otca ťažili viac než dcéry. Podľa Nettlea je to preto, že muži musia prejsť v sociálnom rebríčku viac úrovní ako ženy.

Robert Quinlan, biokulturálny antropológ z Washington State University, povedal, že výskum je novým dôkazom dôležitosti prítomnosti otca pri výchove. Pýta sa však, či má ekonomické postavenie otca rozhodujúci vplyv na šikovnosť detí aj v reálnom svete. „Čo by ste zaplatili za pol bodu IQ navyše?“ pýta sa.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.