ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Poézia alebo veda?

8.1.2009 15:22:52 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3743x

Je láska len kvalitným chemickým koktailom? Hovorí sa, že láska je droga. Je však len to?

 

To je problém, ktorým sa zaoberal Larry Young, profesor neurológie z Emory University v Atlante. Tvrdí, že lásku možno vysvetliť postupnosťou neurochemických udalostí v špecifických oblastiach mozgu. Ak by to tak bolo, ľudia by sa pri vytváraní priaznivej atmosféry nemuseli spoliehať na ustrice a čokoládu.

Namiesto toho by bolo možné vytvoriť afrodiziaká, látky, ktoré zabezpečia zaľúbenie človeka do prvej osoby, ktorú uvidí, vedeckými postupmi. A pre tých, ktorí sa zaľúbili do toho nesprávneho človeka, by bolo možné vytvoriť „protilátku“. Je tu aj šanca genetických „testov lásky“, ktoré by mohli zisťovať, či sa dvaja potenciálni zaľúbenci k sebe hodia a majú šancu prežiť šťastné manželstvo.

Básnici by chceli, aby sme si mysleli, že láska je jednou z tých vecí, ktoré sa nedajú pochopiť. Ten koncept je pre prof. Younga neprijateľný. „Neviem, či ju niekedy budem úplne chápať,“ povedal, „ale verím, že naše emócie sa vyvinuli zo správania a emócií, ktoré existujú v ríši zvierat. Nemyslím si, že spôsob, akým matka miluje svoje dieťa, je príliš odlišný od materskej lásky opice alebo dokonca potkana.“

U zvierat vedci zistili, že za vytvorenie puta medzi matkou a mláďaťom je zodpovedná chemická látka nazývaná oxytocín. Prof. Young si myslí, že podobné procesy prebiehajú aj v ľudskom organizme. „Je to tak, že keď zažívame tieto emócie, sú tak silné, že si ich nedokážeme predstaviť len ako sériu chemických reakcií,“ povedal.

Ak by to aj bola pravda o materskej láske, je romantická láska skutočne len vytrysknutie oxytocínu a niekoľkých ďalších chemikálií v určitom momente? Young si myslí, že by to tak mohlo byť.

Vedci zistili, že oxytocín hrá rolu pri vznikaní vzťahov medzi samcom a samičkou prérijného hraboša, ktorý vytvára rovnako ako človek pevné a dlhotrvajúce vzťahy. A existujú aj výskumy u ľudí, ktoré ukazujú, že oxytocín zvyšuje dôveru – schopnosť rozlišovať emócie druhých.

Prof. Young si preto myslí, že dáva zmysel, ak by bola rovnaká molekula zodpovedná aj za udržanie a posilnenie vzťahov medzi ľuďmi. Myslí si tiež, že do procesu sú zapojené aj iné chemické látky a je len otázkou podrobnosti výskumu, ako rýchlo ich vedci objavia.

„Som si istý, že sme ešte len na povrchu,“ povedal. „V mozgú sú stovky signálnych molekúl, každá v inej oblasti. Myslím si, že jedného dňa budeme lepšie rozumieť spôsobu, akým chemické látky interagujú a pôsobia v oblastiach mozgu, ktoré majú špecifické funkcie riadiace komplexné emócie.“

Iní vedci si myslia, že rolu hrajú aj výchova a psychológia. Profesor Nick Bostrom, riaditeľ Qxfordského inštitútu budúcnosti ľudstva povedal: „Nemali by sme si myslieť, že tento pohľad úplne vysvetľuje lásku. sú aj evolučné, psychologické, sociologické, fenomenologické a humanistické názory, ktoré poskytujú dôležitý pohľad na problém.“

„Príroda má určite dôležitú úlohu,“ uznáva Young. „Ale príroda pôsobí zmenou neurochémie. Z výskumov vieme, že ženy, ktoré v mladosti zanedbávali alebo týrali, majú v mozgu zníženú hladinu oxytocínu. Súhlasím teda, že naše skúsenosti majú veľký vplyv na schopnosť vytvárať vzťahy, vplyv sa však prejavuje zmenami neurochémie a vyjadrenia génov.“

Ak je láska skutočne len zložitou chemickou reakciou, môžeme touto najsilnejšou ľudskou emóciou manipulovať?

„Oxytocín zlepšuje náš pohľad a zvyšuje schopnosť rozoznávať emócie iných ľudí,“ povedal Young. „Môže zlepšiť našu schopnosť vytvárať vzťahy a preto je veľmi reálna možnosť, že niečo ako oxytocín môže byť použité spolu s manželskými poradňami na prinavrátenie iskry medzi ľuďmi.“

Na trhu sú už parfémy, ktoré oxytocín obsahujú, prof. Young si myslí, že jeho hladina je príliš nízka na to, aby mohol pôsobiť ako efektívne afrodiziakum. „Myslím si ale, že v budúcnosti budeme schopní vytvoriť lieky, ktoré budú cielene pôsobiť len na určité oblasti mozgu a ako afrodiziaká fungovať budú,“ povedal.

Prof. Bostrom si myslí, že niekedy bude možné manipulovať nervovými mechanizmami, ktoré hrajú rolu v romantickom spojení. „Pri rozumnom využití by lieky mohli pomôcť upevniť ľudské vzťahy a predísť nepotrebnému utrpeniu. Tento spôsob manipulácie ale nastolí etické a kultúrne otázky, ktoré budeme musieť zodpovedne vyriešiť,“ povedal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,44
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.