ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Chladič mozgu objavený

9.1.2009 13:40:52 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 7646x

Vedci našli nový spôsob, akým chladiť mozog obetí infarktu a porážky a tak ho chrániť pred poškodením.

 

Britskí lekári si myslia, že chladenie môže zachrániť životy spomalením uvoľňovania škodlivých chemických látok z nervových buniek. Mnohé prijali tento názor.

Medzi najnovšími vynálezmi sú čiapka, ktorá na kožu fúka studený vzduch, nosový sprej alebo ľadová pľúcna injekcia.

Mnoho jednotiek intenzívnej starostlivosti v Británii dnes používajú na pomoc pacientom so srdcovým infarktom techniky chladenia, pretože dva hlavné výskumy ukázali jeho výrazné výhody.

Táto „terapeutická hypotermia“ sa bežne dosahuje použitím chladených podložiek, vreciek s ľadom alebo injekciou schladeného soľného roztoku.

Vedci však neustále hľadajú spôsoby, akými dosiahnuť nutný pokles o 4°C efektívnejším spôsobom a tak, aby ovplyvnili iba mozog.

Prvým z nových zariadení vyvinutým na Edinburghskej univerzite je chladiaca helma, ktorá funguje na princípe prúdenia chladného vzduchu popri pokožke hlavy čím vplýva na hustú sieť krvných vlásočníc. Testy ukázali, že zariadenia dokáže mozog ochladiť o 1°C za hodinu.

V USA pracujú vedci na rýchlejších spôsoboch. Jedným z nich je vstreknutie jemných kvapiek hlboko do nosnej dutiny. Použitá tekutina, perfluorouhlík, sa rýchlo vyparuje, čím z oblasti zbiera teplo a výsledkom je ochladenie mozgu až o 2,4°C za hodinu. Pokusy na prasatách ukázali, že postup nielen zníži šancu poškodenia mozgu, ale aj zlepší možnosti resuscitácie.

Iné radikálnejšie myšlienky skúšané v USA zahŕňajú vstreknutie ľadovej drene do ústia dýchacej trubice. Je to pravdepodobne najrýchlejší spôsob, akým dosiahnuť ochladenie o štyri stupne len za 15 minút, doteraz ho však skúšali len na prasatách.

Dr. Richard Lyon z Edinburghu riadi výskum a hľadá teplotu pacientov s infarktom s možným testom teórie skorého chladenia premedikamentami. „V mnohých prípadoch chladenie nenastane do chvíle, kým pacient dostane plnú starostlivosť, čo môže niekedy trvať aj niekoľko hodín,“ povedal. „Dovtedy môže dôjsť k výraznému poškodeniu mozgu.“ Povedal, že za týchto okolností, musí byť chladiaca metóda jednoduchšie použiteľná aj bežným človekom a preto je podľa neho schladený soľný roztok lepším riešením než komplexnejšie zariadenia.

Lyon si myslí, že chladenie je dobrý prístup k záchrane ľudských životov po infarkte. S liekmi môžete podľa jeho slov zachrániť z 30 ľudí jedného, pomocou chladenia podľa jeho názoru zachránite až šiestich.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,81
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.