ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Anjel smrti nemôže za mesto dvojčiat

27.1.2009 18:16:49 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2527x

Väčšie percento narodených blonďavých a modrookých dvojčiat v brazílskej komunite nie je dielom nacistického doktora Josefa Mengeleho ale rozmnožovania sa v rámci jednej rodiny.

 

Brazílski vedci zamietli teóriu, že nacistický lekár Josef Mengele, neslávne známy svojimi experimentmi v tábore Auschwitz, zodpovedá za vytvorenie skupiny dvojčiat v malom meste blízko argentínskych hraníc.

V knihe „Mengele: Anjel smrti v Južnej Amerike“ jej autor, argentínsky historik Jorga Camarasa, tvrdí, že Mengele robil v 60. rokoch minulého storočia pravidelné návštevy malej a pôvodne nemeckej osady Linha São Pedro pri meste Cândido Godói v Brazílii. Krátko nato sa množstvo narodených dvojčiat začalo špirálovito meniť.

Ursula Matteová a jej kolegovia z nemocnice Proto Alegre odmietajú akúkoľvek spojitosť s Mengelem. Jej tím bol v osade v roku 1994 a skúmal záznamy o nadpriemernej pôrodnosti dvojčiat.

V rokoch 1990 až 1994 bol pomer novonarodených dvojčiat v osade Linha São Pedro 10% v porovnaní s 1,8% v štáte Rio Grande do Sul. „Aj keď nedokážeme presne vysvetliť zvýšený pomer narodených dvojčiat, existencia takýchto miest dvojčiat aj inde na svete, zvlášť v odľahlých oblastiach, kde dochádza ku kríženiu príbuzných, nás utvrdzuje v domnienke, že jav môže nastať aj bez vonkajšieho zásahu,“ povedal Matteová.

Jej tím spravil krvné testy 17 z 22 párov dvojičiek žijúcich v osade, z ktorých bola polovica jednovaječná. Genealogická analýza ukázala vysoký výskyt dvojičiek v rodinách a vysokú úroveň vzájomného rozmnožovania v komunite, ktoré je jedným z predpokladov zvýšenej pôrodnosti dvojičiek.

Camarasa argumentuje tým, že medzi dvojičkami je prevaha blonďavých vlasov a modrých očí, čo by mohlo byť výsledkom Mengeleho snahy o árijskú rasu. Matteová tvrdí, že osadu založili nemeckí imigranti, u ktorých sa tieto vlastnosti objavovali často. „Navyše si nemyslím, že by to Mengele takto riešil,“ povedala. „Je zjavné, že dvojičky sa výraznejšie začali rodiť až v roku 1990, takže akú výhodu by mu to prinieslo?“

Vedci zatiaľ nechápu úplne presne dôvod rodenia dvojčiat, ale nemyslia si, že by ho Mengele pred 50 rokmi poznal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,60
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.