Anjel smrti nemôže za mesto dvojčiat

27.1.2009 18:16:49 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2507x

Väčšie percento narodených blonďavých a modrookých dvojčiat v brazílskej komunite nie je dielom nacistického doktora Josefa Mengeleho ale rozmnožovania sa v rámci jednej rodiny.

 

Brazílski vedci zamietli teóriu, že nacistický lekár Josef Mengele, neslávne známy svojimi experimentmi v tábore Auschwitz, zodpovedá za vytvorenie skupiny dvojčiat v malom meste blízko argentínskych hraníc.

V knihe „Mengele: Anjel smrti v Južnej Amerike“ jej autor, argentínsky historik Jorga Camarasa, tvrdí, že Mengele robil v 60. rokoch minulého storočia pravidelné návštevy malej a pôvodne nemeckej osady Linha São Pedro pri meste Cândido Godói v Brazílii. Krátko nato sa množstvo narodených dvojčiat začalo špirálovito meniť.

Ursula Matteová a jej kolegovia z nemocnice Proto Alegre odmietajú akúkoľvek spojitosť s Mengelem. Jej tím bol v osade v roku 1994 a skúmal záznamy o nadpriemernej pôrodnosti dvojčiat.

V rokoch 1990 až 1994 bol pomer novonarodených dvojčiat v osade Linha São Pedro 10% v porovnaní s 1,8% v štáte Rio Grande do Sul. „Aj keď nedokážeme presne vysvetliť zvýšený pomer narodených dvojčiat, existencia takýchto miest dvojčiat aj inde na svete, zvlášť v odľahlých oblastiach, kde dochádza ku kríženiu príbuzných, nás utvrdzuje v domnienke, že jav môže nastať aj bez vonkajšieho zásahu,“ povedal Matteová.

Jej tím spravil krvné testy 17 z 22 párov dvojičiek žijúcich v osade, z ktorých bola polovica jednovaječná. Genealogická analýza ukázala vysoký výskyt dvojičiek v rodinách a vysokú úroveň vzájomného rozmnožovania v komunite, ktoré je jedným z predpokladov zvýšenej pôrodnosti dvojičiek.

Camarasa argumentuje tým, že medzi dvojičkami je prevaha blonďavých vlasov a modrých očí, čo by mohlo byť výsledkom Mengeleho snahy o árijskú rasu. Matteová tvrdí, že osadu založili nemeckí imigranti, u ktorých sa tieto vlastnosti objavovali často. „Navyše si nemyslím, že by to Mengele takto riešil,“ povedala. „Je zjavné, že dvojičky sa výraznejšie začali rodiť až v roku 1990, takže akú výhodu by mu to prinieslo?“

Vedci zatiaľ nechápu úplne presne dôvod rodenia dvojčiat, ale nemyslia si, že by ho Mengele pred 50 rokmi poznal.

originál článku