Prečo sa mladí nehrnú na štúdium techniky?
30.8.2010 09:22:25 | Emil Grondžak-Millý | Počet zobrazení: 2069xJe to veľmi jednoduché. V minulosti neboli absolventi technických štúdií spravodlivo finančne ohodnotení. Je síce pravda, že vtedy, okrem hercov a umelcov nebol poriadne zaplatený nikto, no predsa „pán doktor“ znie inak, významnejšie, dôležitejšie a honosnejšie, ako „inžinier“.
Okrem toho, v minulosti vari iba lekári a sem tam učitelia dostávali úplatky. Tie niekdajšie sa síce nedajú porovnať s dnešnými, obvykle to bola fľaša vína, alebo whisky. Povráva sa, že whisky sa k nám dovážala práve preto, aby bolo čo dávať lekárom či iným úplatkom požadujúcim profesiám. Doma sme hovorili o jednom chirurgovi, ktorý bral peniaze za operácie, povedal aj koľko treba dať, ale vzal ich až keď pacient odchádzal z nemocnice. No myslím, že rozhodujúcim dôvodom na úplatky vtedy aj dnes bola MATEMATIKA. Humanitné predmety chodili študovať najmä tí, ktorým nevoňala. To platí aj dnes. O dnešných úplatkoch však radšej nehovorme, pretože nadobudli galaktické rozmery. Dnes majú záujemcovia o vzdelanie aj iné možnosti, ako získať potrebný diplom. V skutočnosti nejde o dychtivých študentov, ale ľudí, ktorí vedia, že u nás sa diplom dá kúpiť. Je zopár tzv. vysokých škôl, kde treba na začiatku platiť a potom si už len prísť zapísať skúšky. Vraj skúšku nespraví iba ten, kto nepríde s indexom.
To, že matematika robí mnohým problémy majú na svedomí aj mnohí herci, umelci alebo športovci, ktorí sa v médiách či na besedách dokonca pretekajú v tom, kto bol na základnej a strednej škole z matematiky a fyziky hlúpejší. Druhá a vážnejšia príčina je v učiteľoch. Myslím si, že jednotku z matematiky nemôže mať každý žiak či študent. No, trojku by mal pri dobrých pedagógoch dokázať získať každý. Reči o matematických bunkách sú nezmysel, podporovaný a šírený lenivými žiakmi, ktorých slabí kantori nedokázali pre predmet nadchnúť, nesprotiviť im ho.
Takže?
Na prvom mieste je vzdelávanie v nižších ročníkoch základnej školy a postupné budovanie
matematického aparátu. Je dôležité vytvoriť v spoločnosti atmosféru, že tí čo rozumejú matematike, nie sú „kockaté hlavy“ ako pejoratívna charakteristika, naopak, že patria k študentskej elite.