ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Cena Fantázie 2011


Časopis Fantázia, organizátor literárnej súťaže Cena Fantázie, začal prijímať texty do deviateho ročníka súťaže o najlepšiu slovenskú poviedku fantastických žánrov (sci-fi, fantasy, horor). Okrem toho, že boli zvýšené odmeny pre trojicu víťazov, novinkou je spolupráca so spoločnosťou Intel, ktorá popri Cene Fantázie samostatne ocení najlepšiu poviedku žánru sci-fi.

 

Zúčastniť sa Ceny Fantázie môžu doteraz nepublikované poviedky napísané v slovenskom jazyku vo všetkých žánroch fantastiky (sci-fi, fantasy, horor), neodoslané do žiadnych iných literárnych súťaží. Maximálna dĺžka príspevkov je 30 normostrán, čo je v rámci slovenských súťaží asi najväčší rozsah. „Autori vo fantastických žánroch často potrebujú viac priestoru na vykreslenie prostredia, v ktorom sa dej odohráva, tak sme im vyšli v ústrety. Okrem toho pre potreby časopisu Fantázia, ktorý uverejňuje poviedky zo súťaže, sú vhodnejšie dlhšie texty,“ vyjadril sa Aľakša. „Podstatný však je aj tak zaujímavý príbeh, dobre načrtnuté postavy a hlavne fantastické ozvláštnenie – to všetko zvláda kvalitný autor aj na ploche mikropoviedky.“

Prvé kolo súťaže je anonymné, poviedky hodnotí päťčlenná porota, v ktorej sa objavili viaceré osobnosti slovenskej literatúry a publicistiky, napríklad Dado Nagy, Dušan Taragel či Jozef Karika. Z hodnotenia poroty vzíde 5 finálových poviedok, ktoré budú v októbri 2011 uverejnené na stránke www.kultura.sme.sk a o konečnom víťazovi ďalej rozhodnú čitatelia v internetovom hlasovaní. Súťaž tak zachováva ducha fantastiky, ktorá je predovšetkým populárnou literatúrou. Slávnostné vyhlásenie výsledkov Ceny Fantázie sa uskutoční na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka/Pedagogika v novembri 2011 v Bratislave. Tu bude tiež pokrstený zborník, ktorý už od roku 2006 popri časopise Fantázia prezentuje tvorbu súčasných mladých slovenských autorov fantastickej literatúry.

Prvé tri poviedky budú finančne odmenené sumou 200, 130 a 70 €, víťaz okrem toho získa originálnu sochu Ceny Fantázie vytvorenú umeleckým sochárom Andrejom Csillagom. Ďalší finalisti získavajú vecné ceny a ich poviedky budú publikované v knižnom zborníku zo súťaže. Zaujímavosťou je tiež niekoľkoročná spolupráca so sieťou kníhkupectiev Brloh, vďaka ktorej pomôcť a podporiť domácu fantastickú tvorbu môže každý čitateľ kníh s fantastickou tematikou. Stačí si kúpiť akúkoľvek knihu v sieti predajní Brloh – za každú knihu kúpenú v priebehu roka dáva sieť Brloh 1 Cent pre literárnu súťaž a na konci výslednú sumu zdvojnásobí. Aj vďaka tomu má súťaž zaujímavé finančné ohodnotenie výhercov a môže každý rok vydať zborník poviedok.


Uzávierka prijímania súťažných textov je 31. mája 2011 a všetky informácie nájdu autori na stránke časopisu Fantázia na internete, alebo na facebookovej stránke súťaže www.facebook.com/cenafantazie.

Info:
www.fantazia.sk/clanok/cena-fantazie
www.facebook.com/cenafantazie

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.