Tlačiť

Video

Digitalizácia

18.3.2010 10:32:03 | | | Počet zobrazení: 1674x

Všetci poznáme koncept knižnice: je to rešpektované miesto vedomostí, ktoré sa hromadia mnoho tisícročí. V dnešnom digitálnom svete sa však bude musieť pohľad s budovou plnou kníh zmeniť. Digitalizácia nám poskytuje prístup k virtuálnym kópiám objektov aj keď ten je v skutočnosti na opačnom konci sveta.

 

Na Leuvenskej univerzite vo Francúzsku pracujú doktorandi na projekte 3D digitalizácie. Pomocou guľového skenera vytvorili trojrozmerný obraz doštičky s klinovým písmom pochádzajúcej zo štvrtého tisícročia pred n. l., ktorý sa skladal z 260 záberov. Virtuálny obraz môžu vedci otáčať a skúmať z rôznych strán. Univerzita je súčasťou siete EPOCH, ktorej cieľom je zlepšiť technológie na ochranu kultúrneho dedičstva ľudstva. Spolu s vedcami z iných organizácií chcú vytvoriť európsku digitálnu knižnicu. Tak by bolo kultúrne dedičstvo zachované navždy. Do rozsiahlej digitalizácie sa v roku 2007 pustila ja holandská národná knižnica. Dnes je možné dostať sa k historickým dokumentom cez jej webovú stránku. V procese digitalizácie je celá zbierka obsahujúca viac ako 30 miliónov kusov. Medzi inými obsahuje aj 8 miliónov strán novín datujúcich sa do roku 1618. Mnohé kusy už podliehajú rozkladu a pre budúce generácie ich môže zachrániť len digitalizácia.


Digitalizácia


 

Na pomoc procesu digitalizácie vyvíjajú vo Viedni špeciálne zariadenie. Robotický skener kníh dokáže za hodinu naskenovať do 2000 strán bez toho, aby knihu poškodil. Skener dokáže sám otáčať stránky knihy bez ohľadu na kvalitu papiera alebo hrúbku či hmotnosť knihy. Do procesu digitalizácie kultúrneho dedičstva sa zapájajú aj súkromné spoločnosti. Holandská firma Pictura Database Publishing, ktorá týždenne múzeám a galériám naskenuje tisíce dokumentov, je dôkazom, že digitalizácia napreduje rýchlym tempom Digitalizácia má však aj druhú stránku. Znamená koniec tradičnej knihy? Vedci si myslia, že jej naopak ponúka šancu druhého života. Originál však nikdy nenahradí.