
PC REVUE 02/2012
Vyzerá to tak, že zima ešte nekončí a všetko okolo nás je zamrznuté na kosť. No my vám v reportáži z výstavy CES v Las Vegas prinášame niekoľko horúcich noviniek zo sveta počítačov a mobilných technológií. Nezabudnite si pozrieť aj skoro dvojhodinovú videoreportáž z tejto jedinečnej výstavy, ktorú nájdete na DVD REVUE.
Poradíme vám aj, ako nepodľahnúť a nenechať okradnúť lákavou poštou. Kto z vás by už nepočul o technológii Siri od Apple. My sa pozrieme na zúbok jej materskému zdroju, vyhľadávaču Wolfram Alpha. V dobe smartfónov nastal čas, kedy si môžete svoj operačný systém vyladiť. V článku Odomknutie mobilného telefónu vám povieme ako na to. Ukážeme aj možnosti on-line videopožičovní, ktoré fungujú z pohodlia vášho domova.
Trh s tabletmi sa chystá ovládnuť novinka od firmy ASUS s označením Prime. Tento tablet sme mali v redakcii a podrobili sme ho testovaniu. O výsledkoch sa dočítate vo februárovom vydaní PC REVUE. Okrem tabletu sme otestovali aj najnovšie fotoaparáty, multimediálne prehrávače do vrecka, či notebooky s dlhou výdržou na batériu.
V tomto čísle nahliadneme aj do redakčnej kuchyne. Uvidíte ako sa rodí edícia PC REVUE pre iPad. Aby ste neblúdili naučíme vás používať on-line mapy a pre tých z vás, ktorí chcú starý notebook bez mihnutia oka vyhodiť máme riešenie – urobte si z neho domáci server.
To však ani zďaleka nie je všetko. Viac vo februárovom vydaní PC REVUE!
Februárové DVD REVUE obsahuje zaujímavý výber softvéru a videí. Upozorňujeme na kancelársky balík Ashampoo Office 2010. Ide o ucelený balík programov na prácu s textami, tabuľkami a prezentáciami. TextMaker umožňuje pracovať s formátom DOCX, vytvárať môžete aj dokumenty PDF. Rovnako sa dá pracovať aj s tabuľkami s XLSX a prezentáciami PPTX. MOBILedit! vo verzii 6 si určite vyskúšajte. Aneesoft DVD Show je riešenie pre tých, ktorí sa nechcú príliš natrápiť, ale radi by mali postrihané napr. video z mobilného telefónu. Pracuje formou časovej osi a umožňuje pridávať rôzne efekty a prechodové scény. Hotkey Organizer predstavuje riešenie, ako si vytvoriť klávesové skratky v najrôznejších kombináciách, ktoré platia pre celý operačný systém. Ku skratkám sú štandardne definované udalosti pozostávajúce z aplikácií alebo spustenia vybranej funkcie v systéme. Genie Timeline 2 Professional zabezpečí kontinuálnu zálohu aj v domácom prostredí.
AutoskolaDroid je androidová verzia programu, ktorý sme uviedli už pre platformu PC. Teraz sa môžete skúšať z pravidiel cestnej premávky aj pomocou telefónu alebo tabletu. Program nainštalujete tak, že povolíte použiť programy aj mimo Android Marketu a nakopírujete ho cez počítač do mobilu alebo tabletu. Následne ho spustíte v niektorom zo správcov súborov a už ho aj môžete používať.
Už tradične k DVD REVUE patrí aj množstvo videí vytvorených našimi redaktormi. Tento mesiac hrá prím výstava CES v Las Vegas, kde sme natočili video v dĺžke takmer dvoch hodín. Nezabudnite ani na vynikajúce bezpečnostné nástroje v úplnej verzii – ESET Smart Security i NOD32 Antivirus vo verzii 5 pre 32- i 64-bitovú edíciu s platnosťou do 15. 3. 2012.
Pozrite sa spolu s nami, čo všetko prináša februárové vydanie PC REVUE :-)
Novinky
Vo februárových novinkách preberáme tradične rôzne doplnky pre počítače a tablety ale tentoraz sme venovali priestor aj väčším predstaveniam. Je to napr. predstavenie univerzálneho rozšírenia televízora o internetový obsah, dokovacia stanica s hudobným sprievodom pre mobilné telefóny s OS Android, ďalej výbava pre použitie Apple zariadení v kuchyni, vynikajúca atramentová tlačiareň pre formát A3 alebo zobrazenie televízneho signálu cez Wi-Fi kdekoľvek v domácnosti.
Reportáž z výstavy CES 2012
Na výstavu CES do Las Vegas cestujeme už pravidelne. Je to dlhá a náročná cesta, ale ak má byť reportáž skutočne verná, treba takúto výstavu zažiť na vlastnej koži. Z redakcie sme vycestovali na druhý koniec sveta dvaja, a to spolu s kompletnou výbavou na fotografie a video. Neoddeliteľnou súčasťou tejto reportáže je tak HD video, ktoré nájdete na DVD REVUE.
Nenechajte sa okradnúť lákavou poštou
Internet je dnes už bežný nástroj a podobne ako mnoho iných technických vymožeností aj on sa postupne stal prirodzenou súčasťou našich životov. Jeho priestory však skrývajú aj množstvo nástrah, na ktoré sa nachytajú tisíce používateľov. Niektoré sú vážnejšie, iné menej vážnejšie, no v každom prípade ide o určitú formu zneužitia alebo podvodu. V predchádzajúcej časti nášho článku o nástrahách internetu sme sa venovali fenoménu s označením HOAX, ktorý útočí na používateľov v mnohých formách a snaží sa ich podviesť, vystrašiť, mystifikovať alebo si z nich jednoducho vystreliť a pobaviť sa na ich účet. V tomto pokračovaní sa budeme venovať ďalším e-mailovým neduhom, konkrétne podvodným lotériám a fiktívnym obchodným ponukám. Tieto nástrahy na rozdiel od klasických hoaxov nespôsobujú škodu len tým, že je napálený človek považovaný za hlupáka. Ich cieľ je ešte vážnejší a nebezpečnejší. Chcú vás totiž doslova okradnúť.
Odomknutie inteligentného telefónu
Moderné inteligentné telefóny toho dokážu oveľa viac, ako nám povoľujú výrobcovia operačných systémov. Existujú nástroje, ktoré používateľovi umožnia sprístupniť si celý potenciál zariadenia. V článku sa budeme venovať tejto téme viac a zameriame sa na telefóny s operačným systémom Apple iOS a Google Android. V súvislosti s jailbreakom alebo rootovaním si treba hneď na začiatku uvedomiť viacero faktov. V prvom rade ide o zásah do softvéru a odomknutím zariadenia sa vystavujete nebezpečenstvu jeho poškodenia, prípadne znefunkčnenia. Všetky zásahy do systému teda robíte na vlastné riziko a vystavujete sa možnému zániku záruky. Potenciálnu hrozbu predstavujú aj samy aplikácie. V prípade odomknutého iOS si môžete do telefónu inštalovať všetky aplikácie, nielen tie autorizované, ktoré nájdete v ponuke obchodu. Takýmto spôsobom si môžete veľmi ľahko nainštalovať aj nebezpečnú aplikáciu, ktorá môže získať prístup k vašim dátam a zneužiť ich. Tento článok teda berte skôr ako teoretický rozbor problematiky.
Wolfram Alpha - Vyhľadávač s rozumom
Internetová služba Wolfram Alpha je pre mnohých používateľov internetu skôr neznámy pojem. Kým internetoví giganti ako Facebook, Twitter či YouTube nás prenasledujú takmer na každom kroku po webovej sieti, špecifickejšie a často výrazne pokročilejšie informačné webové nástroje sa ukážu v hľadáčiku len tých, ktorí po nich skutočne pátrajú. Ich úlohou nie je trhať rekordy návštevnosti, ale sprostredkovať čo najlepšie služby v oblasti svojho pôsobenia. Možno však hlad po informáciách ešte viac zasýtiť v čase, keď vyhľadávače ako Google prehľadávajú web v okamihu a Wikipédia poskytuje ľahko dostupné podrobné informácie o miliónoch tém? Odpoveďou je rozhodné áno. A jedna z ciest je práve Wolfram Alpha.
Domáca videopožičovňa
Iste to poznáte z každodennej praxe – televíznych programov máte doma veľa, ale keď máte čas, nič nedávajú. A práve vtedy, keď ide dobrý film, nemáte naň čas. Existuje možnosť nahrať si ho, ale to je námaha. Vynikajúca možnosť je videopožičovňa, ktorá funguje cez internet. Pritom nemusíte nikam chodiť, myslieť na to, že film treba vrátiť. Len si vyberiete, čo chcete, a môžete si film alebo seriál požičať na 24 hodín. Môžete na to použiť stránku www.topfun.sk, ale potom si film pozriete len v počítači. Existuje aj jednoduchšia cesta, a to integrácia tejto funkcie priamo do televízora. Tu nepotrebujete nič prepájať, priamo v prostredí TV si vyberiete to, čo chcete sledovať. Požičovňu filmov Topfun aktuálne podporujú televízory značky Samsung, ktoré sú vybavené pripojením na internet a sú integrované vo funkcii Smart Hub. Takisto je vo výbave Blu-ray prehrávačov tejto značky. Takto možno použiť aj iné aplikácie, ako je napr. YouTube, Facebook, Twitter, Picasa, ale podľa nášho názoru najväčším lákadlom je práve funkcia Topfun. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa používa, aký je spôsob platby a čo môžete od nej čakať.
ASUS Transformer Prime TF201
Po úspechu tabletu s odnímateľnou klávesnicou prichádza na trh nový model Transformer Prime. Ide o osvedčený koncept, pri ktorom si používateľ sám volí, či chce použiť hardvérovú klávesnicu. Časť s tabletom má hrúbku len 8,3 mm a jeho veko je vyhotovené z brúseného hliníka s kruhovým motívom. Hmotnosť tejto časti je 586 gramov. Displej typu Super IPS+ má pozorovacie uhly ± 170° a je vybavený ochranným sklom Gorilla Glass. Kladne hodnotíme jas a kontrast vytvoreného obrazu. Testovali sme verziu s operačným systémom Android 3.2, ASUS prisľúbil prechod na Android 4.0 Ice Cream Sandwich po jeho oficiálnom spustení.
Najnovšie fotoaparáty v redakcii
Od spoločnosti Canon sme už dlho očakávali reakciu na stále rastúci trh kompaktných fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi. Tieto „zrkadlovky bez zrkadla“ sú čoraz obľúbenejšie. Popularita a dobré predaje týchto modelov zrejme presvedčili Canon, že fixný objektív je správny smer. Ponuka spoločnosti Panasonic sa pekne rozrastá a ich systém Micro 4/3, vyvíjaný spoločne s Olympusom, ponúka čoraz zaujímavejšiu výbavu. Okrem obrovského výberu rôznych zaujímavých objektívov (zaujal nás Voigtländer Nokton 25mm f/0.95) a ďalšej výbavy sú to predovšetkým podarené aktuálne fotoaparáty oboch firiem.
Test notebookov
Osem hodín na jedno nabitie? Bez problémov. Šestnásť hodín na jedno nabitie? Bez problémov. Niektoré notebooky v tomto teste pohodlne prekonali dokonca 20-hodinovú hranicu výdrže svojich batérií na jedno nabitie. Postavili sme proti sebe podnikateľské notebooky, ultrabooky a pracovné notebooky, pri ktorých výrobca hovorí o veľmi dobrej výdrži batérie. Dosiahli sme minimum 6 hodín a 26 minút, maximum 25 hodín a 26 minút! Áno, k takejto maratónskej výdrži treba dokúpiť sekundárnu (cestovateľskú) batériu, ktorá síce notebook trochu zaťaží a urobí menej komfortným, ale ak si predstavíte 10 hodín práce každý deň, takýto notebook by ste nabíjali iba raz za tri dni. Niektoré podnikateľské notebooky sú skutočne drahé pre bežného používateľa, no začíname na cenách aj hlbšie pod hranicou 1000 eur a pritom sa môžeme stále rozprávať o 8- a viachodinovej výdrži.
Test grafík
Medzi najvýkonnejšími grafikami už začínala byť nuda, novinky sa naposledy objavili minulú jar, ceny sa nemenili a výber bol malý. Našťastie prišiel čas na novú generáciu Radeonov. A sú to veru poriadne kúsky – čipy vyrábané úplne novým 28 nm procesom na svoju plochu pomestia vyše 4,3 miliardy (!) tranzistorov. My tak môžeme opäť raz vytiahnuť testovaciu zostavu a pozrieť sa na výkon a prevádzkové vlastnosti čerstvého vyzývateľa v súboji o výkonový trón.
Ako sa rodí edícia PC REVUE pre iPad?
Isto si viacerí naši čitatelia všimli, že od septembra minulého roka je náš magazín dostupný aj na tablete Apple iPad. No nejde iba o vydanie vo formáte PDF, pridávame doň aj multimediálny obsah, ako sú videá, fotogalérie a pod. Takže čitateľ má takmer plnohodnotný zážitok z nášho magazínu aj v elektronickej verzii. Naše vydanie môžete nájsť v tzv. novinovom stánku – Newsstand, ako Apple nazval aplikáciu na umiestnenie magazínov. Po kliknutí na obálku PC REVUE sa otvorí personalizovaná aplikácia s vydaniami PC REVUE od začiatku roka 2011, pričom multimediálne sú vydania od septembra minulého roka. Možno si kúpiť jedno vydanie alebo predplatné na 3, 6 alebo 12 mesiacov. Pokiaľ sa rozhodnete pre predplatné, sprístupnia sa vám aj všetky predošlé vydania.
Používame on-line mapy
Google mapy používajú podkladové snímky Tele Atlas a dostupné sú zobrazenia vo forme klasickej mapy aj satelitných snímok. Mapy sa hodia na plánovanie ciest s viacerými bodmi. Postupne ich môžete pridávať a potom sa rozhodnúť medzi cestou autom alebo výpočtom peších trás. Pri plánovaní cesty autom sa dajú vynechať spoplatnené cesty a diaľnice. Naplánovanú trasu môžete vytlačiť alebo si poslať link na e-mail. Potom ho môžete ľahko otvoriť priamo v mobilnom zariadení. E-mail sa však hodí aj na poslanie definovanej mapy ostatným používateľom. Mapy Google umožňujú jednoduché generovanie podkladov aj pre vaše webové stránky. Na výber sú tri veľkosti alebo zadanie vlastnej. Vygenerovaný kód HTML umiestnite do kódu webovej stránky. Na mapách sa zobrazujú aj objekty MHD vo forme grafických značiek. Po kliknutí na ňu získate prehľad o linkách na danej trase a ďalšie informácie, napríklad odkaz na službu, z ktorej sú čerpané informácie. Významné alebo bližšie zaznačené objekty obsahujú rovnakú informačnú bublinu s adresou, odkazom na recenzie, prípadne fotografiu objektu. Nájdené body sa dajú priamo v tejto bubline označiť hviezdičkou.
Starý notebook ešte nevyhadzujte
Kúpili ste si nový notebook, získali nový v práci či dostali jeden do daru? Čo so starým, ak ho nikto v internetových bazároch nechce? Rozhodne ho nevyhadzuje, poradíme vám rôzne spôsoby jeho využitia. Premeňte ho spolu s nami na domáci server, ktorý sa dá využiť na mnoho bežných aj vtipných vecí. Pravda, ak je to notebook z roku 2000 alebo starší, už s ním veľa nespravíme. No ak nemá viac ako desať rokov, nájde sa na ňom rozhranie USB alebo dokonca slot Express Card, máme pre vás kopu tipov, čo s ním urobiť. A na záver vám ukážeme aj netradičné využitie starého notebooku. Všetok softvér potrebný na vytvorenie užitočného domáceho servera nájdete na našom DVD.