PC REVUE 2/2013
Vo februárovom čísle už tradične prinášame reportáž z výstavy CES v Las Vegas, na ktorej firmy každoročne predstavia množstvo noviniek zo sveta informačných technológií. Tento rok sa niesol v znamení displejov OLED, rozlíšení 4K a samozrejme všetko mobilne. Viac sa dočítate v reportáži.
Zavedieme vás aj na miesta, kde sa vyrábajú IT produkty. To, že vývoj technológií už dávno prekročil našu planétu asi nemusíme spomínať. Ukážeme vám, ako vyzerajú počítače za hranicou planéty Zem. Poradíme ako používať Windows 8 ak nemáte dotykový displej, vyberieme vhodné aplikácie a predstavíme ako môžete prenášať dáta vysokorýchlostne cez Wi-Fi.
V hardvérových testoch sme sa zamerali na Notebooky s dotykovým displejom. Ak sa práve rozhodujete o kúpe projektora do firmy, máme pre vás niekoľko vhodných kandidátov v teste projektorov do 500 eur.
Tento mesiac sme pripravili aj crash test telefónu CAT B10. Nezabudli sme však otestovať notebookové či tabletové novinky na trhu, full frame fotoaparáty, inteligentné telefóny a množstvo ďalších produktov.
Povieme vám, ako pracujú vyhľadávače cien a ako vytvárať PDF dokumenty zadarmo.
Februárové vydanie VIRTUÁLNEHO DVD REVUE obsahuje veľa úplných verzií programov, ale ponúkame aj množstvo vlastných videorecenzií. Orientovali sme sa na programy rôzneho zamerania. Pomocou Ashampoo Home Designer Pro si môžete navrhnúť svoj byt alebo dom z vopred pripravených objektov. Nasleduje Engelman MakeMe3D SE, nástroj na pokročilú konverziu videoobsahu z 2D na 3D. Na februárovom DVD REVUE nájdete aj priPrinter, ktorý vám umožní ľahšie prispôsobiť tlačený obsah použitým šablónam. Tlačiť môžete aj veľkoformátové dokumenty. Zaujímavý je aj program My Family Tree, ktorým si v grafickej podobe pripravíte rodokmeň.
Nasleduje celá skupina programov orientovaných na témy z februárového vydania PC REVUE. Uvádzame overené a bezplatné nástroje na spracovanie zvuku a vytváranie elektronickej hudby. Ďalej sú to nástroje na zvýšenie bezpečnosti počítača, na DVD nájdete Comodo Internet Security Premium. Tematicky sme spracovali aj oblasť vytvárania obsahu PDF zadarmo bez použitia drahého originálu. Na februárovom DVD pritom nájdete až 6 nami overených a odporúčaných nástrojov, všetky sú bezplatné. Začali sme aj nový seriál o digitalizovaní papierových dokumentov, a preto na DVD nájdete aj skúšobnú verziu programu ABBYY FineReader.
Vo virtuálnom DVD REVUE nájdete aj špeciálnu PC REVUE verziu programu MOBILedit! 6, ktorá má platnosť do konca roka 2013 a podporuje jeden mobilný telefón. Nezabudnite ani na vynikajúce bezpečnostné nástroje v úplnej verzii – ESET Smart Security i NOD32 Antivirus vo verzii 5, ale i 6 pre 32- i 64-bitovú edíciu s platnosťou do 15. 3. 2013.
Pozrite sa spolu s nami, čo všetko prináša februárové vydanie PC REVUE.
Novinky
Vo februárových novinkách preberáme tradične rôzne doplnky pre počítače a tablety ale aj netradičné produkty ako herné sedadlo pre hráčov. Predstavíme aj zaujímavý skener na cesty či dizajnové slúchadlá Ferrari.
Reportáž z výstavy CES 2013
Výstava CES má vždy zaujímavú príchuť, keďže sa koná tesne po Novom roku. Firmy na nej odhaľujú produkty, ktoré sa u nás na trhu často ocitnú až na jeseň. Je to teda dobrá príležitosť pozrieť sa trochu dopredu v čase. My sme sa na výstave zúčastnili a prinášame autentickú reportáž, na ktorú nadväzuje aj video a fotogaléria. Tento rok bola výstava CES rekordná, bolo tu 3000 vystavovateľov, 150 000 návštevníkov a 1800 m2 výstavnej plochy. Aj my sme tieto rekordy pocítili na vlastnej koži, prebojovať sa na dôležité tlačovky medzi 5000 novinármi nebolo vôbec jednoduché.
Kde sa vyrábajú IT produkty?
Hovorí sa, že väčšina IT produktov sa vyrába v Číne. Veľké IT spoločnosti vyrábajúce napr. notebooky, ultrabooky, tablety či smartfóny však obyčajne nemajú hlavné sídlo v tejto krajine. Svoje produkty teda navrhnú a otestujú, ale dávajú si ich vyrábať u niekoho iného. Samozrejme, aj tu existujú výnimky. V tomto článku sa dozviete, ako to vlastne je.
Počítače za hranicou planéty Zem
Azda každý čitateľ PC REVUE je nadšencom informačných technológií. Spoločne sledujeme honbu výrobcov za vyšším výkonom a kapacitou, zlepšovanie najrôznejších vlastností zariadení či zjednodušovanie ich celkových koncepcií. Pri slovách ako výpočtová technika, softvér či hardvér si predstavujeme zariadenia, ktoré každodenne držíme v ruke. Ak svoje úvahy nasmerujeme o stupeň vyššie, napadnú nám najrôznejšie internetové servery, výpočtové strediská či superpočítače. Takmer nikdy sa nepozastavíme nad tým, že tieto zariadenia prirodzene počítajú s našou mierou gravitácie, tlaku atmosféry, magnetosférou či inými „samozrejmými“ prvkami. Pri pracovných povinnostiach, denných strastiach, zábavách a vzťahoch veru nie je ťažké zabudnúť na to, že všetci stojíme na guli s hmotnosťou šesť triliárd ton, ktorá sa rúti rýchlosťou 107 000 km/h okolo miliónkrát väčšieho termonukleárneho reaktora a vonkoncom nie je stredobodom všetkého.
Ako na Windows 8 bez dotykového displeja
V súvislosti s nástupom Windows 8 nastala na trhu zaujímavá situácia. V čase tvorby článku bolo možné ponuku tabletov, notebookov a konvertibilných zariadení na našom trhu spočítať na prstoch jednej ruky. Navyše vlani mnohí neodolali lákavej ponuke moderných ultrabookov, takže drvivá väčšina z nás vstupuje do éry Windows 8 bez dotykového displeja. Podľa našich odhadov bude táto situácia pretrvávať aj po saturácii trhu s „multidotykovými“ zariadeniami, pretože poklesnú ceny klasických ultrabookov bez dotykového displeja. Stanú sa tak dostupnými aj pre študentov a bežných domácich používateľov. Našťastie Windows 8 umožňuje takmer plnohodnotné fungovanie aj bez dotykového displeja a náš článok ponúka návod, ako na to.
Test: 8× notebook s dotykovým displejom
Mať Windows 8 bez dotykového displeja je ako objednať si sójové mäso namiesto dobrého steaku. Ovládať Windows 8 myšou je fajn, ale dotykom je to neporovnateľne intuitívnejšie. Ak mnohí dotykovú technológiu na notebookoch zavrhujú, stačí si spomenúť, ako to bolo so smartfónmi. Najskôr dotyk nikto nechcel, dnes už takmer nikto nechce bežnú klávesnicu. V notebookoch bude situácia identická, za to dáme ruku do ohňa. A najmä keď Intel vyhlásil, že štvrtá generácia ultrabookov bude mať povinne dotykový displej. Rozhodli sme sa preto obzrieť po slovenských predajniach a zistiť, čo má používateľ na výber, ak chce moderný systém s notebookom s dotykovým displejom, a bolo nám jedno, či ide o notebook alebo ultrabook. Objavili sme pre vás osem zaujímavých kúskov.
Privítajte Baranidlo – nástupcu Buldozéra
V spoločnosti AMD sa inšpirovali Intelom a rozhodli sa uvádzať na trh každý rok zlepšenie predošlej architektúry procesorov. A popri tom dohnať svojho konkurenta, keďže procesory Core si momentálne užívajú nebývalé vedenie – či už z pohľadu absolútneho výkonu, alebo z hľadiska energetickej efektivity. AMD má síce silnú pozíciu v segmente najlacnejších CPU, kde sa dobre darí ich procesorom Fusion s integrovanými grafickými jadrami Radeon (veľmi dobre sme hodnotili napríklad nedávno testovaný AMD A10-5800K, označovaný aj ako Trinity), no keď niekto skladá počítač na náročné strihanie videa alebo hranie najnovších hier, väčšinou siahne po procesore Intel. Zmení to nástupca architektúry Bulldozer, nazvaný Piledriver (po slovensky Baranidlo)?
3× projektor do kancelárie do 500 eur
Projektory využívajú najmä prezentujúci v kanceláriách, na prednáškach a v školách. Zvolili sme kategóriu kancelárskych projektorov a stanovili tvrdý cenový strop – 500 eur vrátane DPH. V priamom porovnaní vám predstavíme troch zaujímavých bojovníkov, ktorí splnili toto kritérium. A boli sme milo prekvapení, že aj projektor v cene do 500 eur dokáže okrem primeranej kvality obrazu poskytnúť aj dobrú svietivosť. Ak patríte k začínajúcim podnikateľom, prípadne robíte prednášky alebo jednoducho chcete mať projektor neustále so sebou, toto bude niečo pre vás.
Tabletové novinky
Do aktuálneho prehľadu sme zaradili dvojicu zariadení od spoločnosti ASUS a lacný tablet Yarvik Xenta. ASUS uviedol na trh ďalší VivoTab, tentoraz s prívlastkom Smart. Ide o šikovné zariadenie, ktoré zaujme aj svojou cenou. PadFone 2 zasa upúta originálnym konceptom, ktorý ASUS v prípade aktuálnej generácie doviedol takmer do dokonalosti.
Superodolný telefón CAT B10
Žlté logo firmy Caterpillar poznáme skôr z oblasti ťažkej strojárskej techniky. V CAT si však asi povedali, že kým ostatní výrobcovia nevedia vyrobiť skutočne poriadne odolný telefón, oni ho na stavby potrebujú, a preto sa rozhodli taký zhotoviť. A nie jeden, ale hneď dva. Modely CAT B10 a CAT B25 sa líšia vo form-factore. Zatiaľ čo B25-ka je obyčajný a cenovo dostupný (110 eur) klasický telefón s hardvérovými tlačidlami, CAT B10 je dotykový smartfón (obidva sú dvojsimkartové telefóny). Áno, CAT vyrobil superodolný smartfón so stupňom krytia IP67, čo by malo zodpovedať napr. pobytu pod hladinou vody v hĺbke jedného metra po dobu 30 minút. Samozrejme, nenechali sme si ujsť príležitosť vyskúšať to. Navyše máme pre vás prekvapenie – firma CAT si je taká istá kvalitou svojich výrobkov, že nám jednu B10-ku poskytla, aby sme s ňou urobili čokoľvek, čo nás napadne. A to je pre redaktorov PC REVUE niečo, ako keď býkovi rozprestriete pred očami červenú plachtu
Najlacnejšie full frame fotoaparáty
Snímač s veľkosťou kinofilmu (full frame) sa vďaka trom najnovším modelom od spoločností Canon, Nikon a Sony stáva čoraz ľudovejšou záležitosťou. Pozreli sme na ich vlastnosti podrobne. Veľkí výrobcovia fotoaparátov sa musia čoraz viac snažiť, aby prilákali zákazníkov k technológii zrkadloviek. Zrkadlovky sa totiž musia o svojich zákazníkov biť s novým súperom v podobe mirrorless fotoaparátov, z ktorých mnohé stavili na snímače rovnakej veľkosti, akú nájdete v cenovo dostupnejších zrkadlovkách (veľkosť APS-C). Lacnejšie zrkadlovky už teda nevyhrávajú v kvalite fotografií, svojej tradične najsilnejšej disciplíne, tak jednoznačne ako kedysi. Ba v niektorých vlastnostiach dokonca zaostávajú: oproti maličkým mirrorless sú veľké a neohrabane ťažké, navyše majú zvyčajne pomalšie automatické ostrenie pri nakrúcaní videa. Výhodou zrkadlovky však stále ostáva príjemnejšie používanie – či už pre optický hľadáčik, alebo práve väčšie a pohodlne sa držiace telo s príjemnejším ovládaním.
Vytvárame dokumenty PDF zadarmo
Vytvoriť dokument PDF nie je vôbec zložité a časy, keď ste potrebovali niečo konfigurovať a nastavovať skriptový ovládač, sú už preč. Teraz sú dostupné nástroje obsahujúce dostatok nastavení a automatických činností na to, aby bola tvorba dokumentu PDF otázkou krátkej chvíle bez komplikovaného nastavovania.
Programy sa líšia hlavne možnosťami a dobrá správa je, že mnohé z nich ponúkajú pokročilé funkcie zadarmo. Pred pár rokmi ste za ne buď platili, alebo sa na stránke objavoval vodoznak s informáciami o neregistrovanej verzii. Náš výber pozostáva z tých najlepších programov a špeciálne sme sa usilovali o to, aby ste dostali naozaj hodnotný program. Samozrejme, niektoré si robia reklamu na platenú verziu. To však za obmedzenie nepovažujeme, vodoznak ani skryté nežiaduce prvky tu nenájdete. Všetky sme preverili v praxi a otestovali sme aj rýchlosť konverzie. Informácie nájdete v tabuľke. Takisto sme ocenili pokrok a netreba sa obávať nesprávnej konverzie národných znakov alebo nekorektného obtekania textu okolo obrázkov. V našom teste sme pripravili náročný dokument s rozsahom 50 strán, ktorý obsahuje rôzne formátované texty, rozličné tabuľky, grafy a aj obrázky.
Ako fungujú porovnávače cien?
Človek je od prírody tvor šetrný, Slováci obzvlášť. S príchodom internetu vzniklo nové médium, ktoré ponúka ľuďom dostatok informácií o cenách a ponukách jednotlivých obchodov. Pred niekoľkými rokmi sme ceny v internetových obchodoch porovnávali manuálne, dnes máme k dispozícii portály, ktoré túto činnosť vykonajú za nás. Stačí iba zadať názov produktu a vybrať si, z ktorého obchodu si tovar kúpite. Najznámejšie porovnávače cien na Slovensku sú portály pricemania.sk, heureka.sk a najnakup.sk. V tomto článku vám vysvetlíme, na akom princípe tieto webové stránky fungujú.
Vytvorte si elektronickú hudbu podľa vlastného vkusu
Či už ste hudobne nadaní, alebo nie, faktom je, že prirodzená náklonnosť k harmónii a rytmu je hlboko zakorenená v každom z nás. Koniec koncov len málokto dokáže prejsť okolo opusteného klavíra bez toho, aby si aspoň trochu udrel do klávesov. Lákalo vás niekedy vytvoriť si nejakú hudbu na počítači? Chceli ste sa aspoň na chvíľu stať hudobníkom tvoriacim skladbu podľa vlastných pocitov a vlastného vkusu? S vhodným programom to môže byť hračka. Je pritom jedno, či ste už hudbu niekedy skladali alebo nie a či sa skladaniu chcete venovať dlhodobo aktívne alebo len krátkodobo a rekreačne. V tomto článku vám predstavíme nielen programy, ktoré sú určené úplným začiatočníkom a dávajú okamžité výsledky aj ľuďom bez akýchkoľvek skúseností, ale aj aplikácie, ktoré sú určené pre kreatívnych ľudí s vyššími nárokmi, často používané aj profesionálnymi hudobníkmi zo sveta elektronickej hudby.
Februárové vydanie najčítanejšieho IT magazínu PC REVUE nájdete v stánkoch a v hypermarketoch už 7. februára.