ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Podujatia

22. marec - Svetový deň vody

28.3.2008 - 29.3.2008

Každoročne si verejnosť na celom svete 22. marca pripomína Svetový deň vody. Myšlienka ustanoviť 22. marec za Svetový deň vody vznikla na pôde OSN v roku 1992 počas konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji v Rio de Janeiro, kedy aj bol VZ OSN vyhlásený. V tento deň by si mal svet pripomenúť dôležitosť vody pre život a zdravie človeka, pre produkciu potravín, zachovanie ekosystému, ako aj jej nenahraditeľnosť pre celkový ekonomický a sociálny rozvoj spoločnosti. Iniciatíva OSN smeruje k trvalo udržateľnému rozvoju ohrozených druhov sladkej vody, ktoré sa ocitli pod silným tlakom aktivít človeka ústiacej do rastúcej spotreby vody a a aj do jej znečisťovania. Dnes už nejde len o samotné zachovanie svetových vodných zdrojov, ale čoraz viac je potrebné ich kvantitu a kvalitu zlepšovať pre budúce generácie.
Problém vody sa stáva jedným z najzávažnejších problémov na Zemi, a to nielen pokiaľ ide o jej všestranné a rozumné využívanie, ale aj o ochranu jej zdrojov. Vyše dvoch miliárd ľudí dnes vo svete nemá prístup k pitnej vode, čo je hlavnou príčinou hladu, chorôb a biedy. Pritom právo na bezpečnú vodu patrí k základným ľudským právam. OSN preto dlhodobo a cieľavedome venuje pozornosť ochrane vôd a jedným z jej rozvojových cieľov je znížiť počet ľudí, ktorí nemajú prístup k pitnej vode na polovicu. V rámci iniciatív vyvíjaných na ochranu vôd vyhlásilo VZ OSN obdobie rokov 2005 – 2015 za Medzinárodnú dekádu „Voda – prameň života“ a vyzvalo členské krajiny, aby priblížili všetkým sféram spoločnosti programy a projekty týkajúce sa vody, najmä čo sa týka zásobovania pitnou vodou a čistenia odpadových vôd.
Slovenská republika sa taktiež pripája k aktivitám venovaným vode. Tak, ako po iné roky, aj v tomto roku pripravil rezort životného prostredia množstvo podujatí, ktorými si pripomenieme Svetový deň vody. Rok 2008 je vyhlásený VZ OSN za Medzinárodný rok sanitácie.

Veľkej obľube a záujmu zo strany verejnosti sa tešia takzvané „Dni otvorených dverí“, v rámci ktorých niektoré inštitúcie rezortu sprístupňujú svoje pracoviská deťom i dospelým. Túto tradíciu už niekoľko rokov „pestuje“ Slovenský hydrometeorologický ústav. Návštevníkov čaká v piatok 28. marca 2008 v čase od 9.00 do 16.00 hod. prehliadka pracovísk vrátane ukážok odborného výkladu so zameraním na meteorológiu, klimatológiu, hydrológiu a monitorovanie kvality ovzdušia a vody v strediskách v Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a v aerologickej stanici Poprad-Gánovce. V sobotu 29. marca 2008 v čase od 10.00 do 15.00 hod. budú verejnosti sprístupnené pracoviská v Bratislave na Kolibe, meteorologické stanice a observatóriá v Dudinciach, Hurbanove, Jaslovských Bohuniciach, Liesku, Stropkove-Tisinci, Telgárte, Trebišove-Milhostove a tiež letiská v Kamenici nad Cirochou, v Nitre-Janíkovciach a v Prievidzi.

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.