ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Galileo Galilei

15.2.1564 - 8.1.1642

Taliansky filozof, fyzik, astronóm, matematik obdobia renesancie, jeden zo zakladateľov súčasnej experimentálno-teoretickej prírodovedy.

 

Galileo Galilei sa narodil 15.2.1564 v Taliansku v Pise ako provorodené dieťa v rodine teoretika hudby Vincenzia di Michelangela Galileiho, ktorý si zarábal na živobytie ako obchodník so súknom. V 18 rokoch začal v Pise študovať medicínu, lebo si to tak prial jeho otec. Neskôr študoval aj matematiku, astronómiu a fyziku. Štúdia dokončil ako samouk.

V roku 1589 ho prijali do prednášateľského zboru univerzity v Pise. Neskôr bol profesorom aj na univerzite v Padove. Galileo už v tom období objavil rozpory Aristotelovej fyziky. Súhlasil s Kopernikovým učením, ale vtedy si ešte netrúfal verejne vystúpiť na jeho obranu. Napísal 2 diela: O pohybe a Mechanika. Za svojho pobytu v Pise a Padove dospel k väčšine výsledkov, týkajúcich sa mechaniky pohybujúcich sa telies, ktoré publikoval oveľa neskôr.

Vyvrátil Aristotelovu dynamiku a teóriu o nehybnosti Zeme. Pre Galileiho dozrel čas, aby vystúpil na obranu Koperníkovej teórie. Súhlasil, že stredom slnečnej sústavy je Slnko. Skonštruoval ďalekohľad a v roku 1604 sa stal 1.človekom v histórii ľudstva, čo obrátil ďalekohľad na nebeskú oblohu. Objavil 4 mesiace Jupitera, škvrny na Slnku a krátery na Mesiaci. Objavoval vesmír a napísal aj mnohé astronomické knihy. V roku 1610 odišiel do Florencie, kde prijal miesto dvorného matematika toskánskeho veľkovojvodu. Koncom roku 1615 mal zakázané šíriť Koperníkove učenie. Galileo Galilei sa utiahol do Toskánska a napísal knihu Skúšač zlata a svoje slávne dielo Dialóg o dvoch hlavných systémoch sveta (Ptolemaiovom a Koperníkovom). Za tento spis bol Galileo súdený. Keď opúšťal súdnu sieň, povedal svoju slávnu vetu : „A predsa sa točí!“ (myslel tým Zem). Odsúdili ho do väzenia a jeho diela zakázali. V kláštore Santa Maria sa musel poslušne zriecť Koperníkovho učenia a vysloviť poslušnosť cirkvi. Väzenie mu neskôr zmiernili. Nakoniec v Toskánsku úplne oslepol a 8.1.1642 zomrel.

Galileo spolu s obranou Koperníkovho systému vyvracia všetky prekonané názory peripatetikov, formuluje zákon voľného pádu, mechanický princíp kyvov kyvadla atď. Galileiho Dialóg je tzv. uceleným náčrtom novej fyziky.

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.