ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Včely poznajú čísla

9.2.2009 18:12:49 | Q
Live Science | Počet zobrazení: 1891x

Hoci cenu za matematiku včely nezískajú, vedci ukázali, že hmyz žijúci v spoločenstvách rozumie číslam a dokáže rozlíšiť dva, tri a štyri body.

 

Viac včely na základe výsledkov experimentu nezvládnu. Nedokážu zodpovedne rozlíšiť štyri, päť, alebo šesť bodov.

Shaowu Zhang a kolegovia z Austrálskej národnej univerzity skúmali včely, ktoré mali letieť do bludiska cez otvor, ktorý bol označený tromi alebo štyrmi bodmi. V bludisku sa vždy na rázcestí mohli rozhodnúť rovnakým spôsobom. Ak si včela vybrala cestu s dvomi bodmi, mala nasledovať stále tento znak a dostať sa tak k sladkej odmene.

Po chvíli tréningu dokázali včely rozlíšiť dva body od troch s 80%-nou úspešnosťou. Poznali tiež trojku v porovnaní so štvorkou, štyri body však už od troch, piatich ani šiestich rozlíšiť nedokázali.

Bolo by odvážne tvrdiť, že včely vedia počítať, svojim spôsobom však chytré sú. Aj keď vedci zmenili vzor, tvar alebo farbu bodov, včely stále rozdiel v počte znakov rozpoznali, čo znamená, že sa pri ceste nespoliehali na iné zmysly.

„Včely dokážu určite rozoznať rozdiel medzi dvomi, tromi a štyrmi, hoci číslo štyri rozpoznajú s menšou presnosťou,“ povedal Zhang. „Ide o vrodenú matematiku (angl. subitizing), ktorá sa vzťahuje najme na rozpoznávanie malých čísel.“

Toto vrodené počítanie má limit štyri aj u ľudí. Pri prechádzke parku viete bez zapojenia počítania, či sú pri sebe dve, tri alebo štyri autá. Podobný princíp funguje pri grafickom značení počtu, keď si vždy štyri zvislé čiary preškrtneme jedno vodorovnou.

Včelám pomáha rozlišovanie medzi malými číslami podľa Zhaga pri orientácii v krajine pri letoch na vzdialenosti až 11 km. Počas letu sa môžu včely orientovať rozlišovaním medzi dvojicou a trojicou objektov v krajine.

Vedci chcú ďalej skúmať, či dokážu včely vykonávať aj jednoduché matematické operácie, napríklad sčítanie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,66
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.