ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Neplodnosť mladých žien vyváži výkon ich vaječníkov

5.3.2009 12:04:53 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2032x

Slovenská lekárka zistila, že ženy, ktoré trpia v mladosti syndrómom polycystických vaječníkov nie sú menej plodné než zdravé ženy.

 

Mladé ženy, ktoré majú problém s plodnosťou spojený so syndrómom polycystických vaječníkov nemusia upadať do beznádeje. Počas ich života majú rovnakú šancu mať dieťa ako iné ženy, pretože produkcia vajíčok ich vaječníkmi s pribúdajúcim vekom rastie.

Asi 7% žien v produktívnom veku trpí syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS), ktorý zahŕňa nepravidelný cyklus, vysokú hladinu mužských hormónov a väčší počet folikulov na povrchu ich vaječníkov. V zdravom vaječníku sa každý mesiac objaví niekoľko folikulov, v ktorých dozreje jedno až dve vajíčka a ostatné zahynú. Ženy s PCOS majú ovuláciu menej často pretože ich nadbytočné folikuly interferujú s normálnou hormonálnou aktivitou a zastavia folikuly, ktoré dospejú po určitom čase. Preto PCOS znižuje plodnosť žien.

V týchto dňoch sa vedci dostávajú k záveru príbehu. Slovenka Miriam Hudecová a jej kolegovia z Uppslaskej univerzity vo Švédsku spravili výskum 91 žien starších ako 35 rokov, ktorým v mladosti diagnostikovali PCOS. Zistili, že počas života zažili rovnaký počet tehotenstiev a mali v priemere rovnaký počet detí ako zdravé ženy rovnakého veku. Niektoré z nich sa liečili na neplodnosť, ale viac ako dve tretiny z nich otehotneli aj bez takejto pomoci.

Hudecová tiež väčšinu žien vyšetrila a zistila, že vaječníky starších žien s PCOS sú aktívnejšie, produkujú viac vajíčok a hormóny sú na lepších úrovniach. „Šanca otehotnieť v skutočnosti s pribúdajúcim vekom rastie,“ povedala Hudecová.

Pre tento fakt môže existovať vysvetlenie. Keď žena starne, každý mesiac jej vaječníky produkujú menej folikulov a tým sa jej plodnosť znižuje. Menej folikulov ale môže mať pri PCOS opačný efekt – môže zastaviť pôsobenie hormónov a zabezpečiť normálne uvoľňovanie vajíčok.

Hypotézu podporujú iné výskumy, ktoré ukázali, že menštruačný cyklus žien s PCOS je s pribúdajúcim vekom stále pravidelnejší. Vedci z USA zasa nedávno zistili, že hormonálna liečba dokáže primäť aj nezrelé folikuly, aby uvoľnili vajíčko.

„Môže byť, že maximum ich reprodukčných schopností prichádza neskôr ako u zdravých žien,“ povedal Richard Legro, gynekológ z Penn State Milton S. Hershey Medical Center v USA. „Ak budeme mať viac údajov, určite prehodnotíme, čo týmto ženám povieme.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,35
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.