ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Osem a dosť?

11.3.2009 20:57:06 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1462x

Nedávne správy o žene z Kalifornie, ktorá porodila naraz osem detí vzali mnohým ľuďom dych. Každý, kto sa staral aspoň o jedno dieťa vie, ako fyzicky, emocionálne a finančne náročné to je. Tlač a Američania sa na začiatku z narodenia tešili, ale keď sa začali objavovať podrobnosti, že je matka slobodná, nezamestnaná a už má šesť detí mladších ako 7 rokov, udalosť sa zmenila na tragédiu.

 

Je čas pýtať sa, kam až zájde umelé oplodňovanie. A tiež, prečo sa touto otázkou zaoberáme až po narodení osmorčiat, keď vysoký počet dvojčiat a trojčiat narodených po asistovanom oplodnení mal odborníkov znepokojiť už skôr.

Matka osmorčiat, Naďa Sulemanová, povedala, že deti boli splodené umelo v laboratóriu - vajíčka oplodnili lekári spermiami darcu a embryá implantovali do maternice. Kým implantácia toľkých embryí ide proti všetkým zásadám, doktori tvrdia, že implantácia viacerých embryí zvyšuje šancu, že aspoň jedno dieťa sa narodí. Problém je ale, že to tiež zvyšuje šancu, že sa narodí viac ako jedno dieťa a maternica ženy je stavaná pre jedno dieťa. Pri približne polovici prípadov asistovanej reprodukcie sa narodí viac ako jedno dieťa.

Pri viacerých deťoch sa zvyšuje zdravotné riziko pre matku aj pre novorodencov. Dvojičky a trojičky sa častejšie rodia predčasne, čo je jedna z najhorších vecí, ktoré sa dieťaťu môžu stať. Jedno dieťa v maternici strávi 39 týždňov, u dvojičiek je priemer 35 a u trojičiek len 33 týždňov (osmorčatá sa narodili o 9 týždňov skôr). Pomer detí narodených viac než dva týždne pred plánovaným termínom narástol od roku 1990 o 21% a do veľkej miery za to môže riadenie plodnosti.

Skôr narodené dieťa je náchylnejšie na poruchy myslenia, problémy s rečou a motorikou, môže mať tiež ťažkosti so správaním. Výskumy ukázali, že mnoho nedostatkov spôsobených predčasným narodením u ľudí pretrváva po celý život. Deti musia sa navyše o starostlivosť rodičov musia deliť. To môže byť pre rodičov aj bábätká značne stresujúce. Rodičia dvojičiek sú napríklad náchylnejší na depresie než rodičia jediného novorodenca.

Nič z toho nie je prekvapujúce, fakty si neuvedomujú doktori ani budúce matky. Nemusíte príliš hľadať, aby ste našli ženu podstupujúcu umelé oplodnenie, ktorá sa poteší implantovaniu troch embryí, z ktorých sa dve uchytia. Mnohé sú ochotné podstúpiť rôzne obmedzenia, napríklad zrieknuť sa kofeínu alebo alkoholu, pre zdravia svojho plodu a dovolia spraviť to, čo je pre plod najnebezpečnejšie, zdieľať maternicu s inými.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.