ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Genóm kravy zmení poľnohospodárstvo

25.4.2009 17:57:19 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1510x

Genóm Herefordskej kravy je celý odhalený. Môže to byť začiatkom mnohých zlepšení v poľnohospodárstve.

 

Analýza DNA a hľadanie jednotlivých stavebných prvkov odhalili jedinečnú úlohu, ktorú mnohé z génov majú. Informácie by mali mať vplyv najme na kríženie dobytka.

Výsledku predchádzalo šesťročné úsilie viac ako 300 vedcov z 25 krajín. Kravy sa tak pripojili do elitnej skupiny zvierat, ktorých genetická informácia je úplne preskúmaná, k človeku, primátom a hlodavcom.

„Študovali sme genóm kravy, pretože toto zviera má nesmierny vplyv na život človeka,“ povedal Richard Gibbs z Baylor College of Medicine's Human Genome Sequencing Center, ktorý viedol výskum.

Porovnaním výsledkov s inými známimi genómami, aj s tým ľudským, vedci zistili, že kravy môžu prispieť k výskumu ľudského zdravia a ochorení. „Zistili sme, že kravy sú nám oveľa bližšie než hlodavce,“ povedal Gibbs. „Je to preto, že hlodavce sa vyvíjajú oveľa rýchlejšie. Hovorí nám to tiež o tom, ktoré aspekty biológie človeka môžeme skúmať s pomocou kráv.“

Z 22 000 génov kravy je 14 000 spoločných pre všetky cicavce. „Týchto 14 000 génov tvorí spoločnú strojovňu cicavcov,“ povedal Ross Tellam z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation v Austrálii, jeden z autorov výskumu. „Ostatné gény sú pre každý druh jedinečné.

Mnohé z jedinečných génov kráv sú tie, vďaka ktorým je dobytok pre nás tak potrebný. „Ak by sme vedeli presne ktorý gén spôsobuje rozdiely medzi zvieratami, mohli by sme zlepšiť výberové kríženie. Môžeme krížiť dobytok prirodzeným spôsobom, ktorý nám zabezpečí jedince produkujúce viac mlieka či mäsa,“ povedal Tellan.

Tím vedcov už zostavil mapu sledujúcu rozdiely v DNA jednotlivých druhov dobytka, nazývané tiež haplotypy. Porovnali genóm Herefordskej kravy so šiestimi inými plemenami. Takto môžu nájsť rozdiely, ktoré ovplyvňujú kvalitu kravského mäsa a mlieka.

Táto mapa zmení spôsob chovu kráv,“ povedal Gibbs. „Pracujeme na genetických modifikáciach pre produkciu mlieka a čoskoro sa dočkáme aj genetického ovplyvnenia produkcie hovädzieho mäsa. Veríme, že informácie pomôžu tiež znížiť environmentálne vplyvy dobytka ako napríklad skleníkové plyny produkované kravami.“

Výskum tiež objavil niektoré nové gény ovplyvňujúce imunitu kráv. Spájajú sa s ich tráviacim systémom. Kravy sú prežúvavce, čo znamená, že majú štvorkomorový žalúdok obsahujúci niekoľko druhov baktérií tráviacich rastlinný materiál, ktorý sa len veľmi ťažko rozkladá.

„Myslíme si, že tieto gény sa objavili ako odozva na náchylnosť voči útoku mikróbov. Pretože všetky mikróby sa nachádzajú v bachore a pretože zvieratá žijú vo veľkých čriedach, sú veľmi náchylné na choroby,“ povedal Tellan.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,35
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.