ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mozog človeka rozozná objekty rýchlejšie než sa predpokladalo

4.5.2009 17:40:24 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2399x

Ľudia stále prevyšujú počítače v schopnosti rozoznať tváre a iné objekty s ľahkosťou zvládajú zmeny veľkosti, farby, orientácie, osvetlenia a iných faktorov. Nevie sa však presne, ako náš mozog spracováva vizuálne podnety.

 

Vedci z Bostonskej detskej nemocnice využili výskum mozgov pacientov, ktorí podstúpili operáciu spojenú s epilepsiou a ukázali, že mozog vie aj na nízkej úrovni svojich schopností rozoznávať jednotlivé objekty veľmi rýchlo.

Vizuálna informácia prechádza zo sietnice oka cez niekoľko oblastí mozgu a nakoniec príde do spánkového laloku. Ten zodpovedá za naše vizuálne vnímanie a na prijatie signálu upozorňuje aj ostatné oblasti mozgu, cez ktoré signál prechádzal. Táto komunikácia zabezpečuje vizuálne vnímanie.

„Doteraz bol neznámy podiel príspevku doprednej a spätnej komunikácie k vytvoreniu vizuálneho obrazu,“ povedal Gabriel Kreiman, ktorý viedol výskum. „Niektorí ľudia si myslia, že ak nemáte spätnú väzbu, nemáte zrak. My sme však ukázali, že už aj prvý vnem je veľmi silný.“

Hoci k spätnej väzbe z vyšších mozgových oblastí dochádza neskôr a je často dôležitá, veľmi rýchle spracovanie zrakových vnemov mohlo mať evolučnú výhodu v kritických situáciách, napríklad pri počítaní dravcov.

Predchádzajúce výskumy sa spoľahli na neinvazívne monitorovanie mozgu a zachytávali mozgovú aktivitu v sekundových intervaloch. Navyše zbierali údaje len z hlavných oblastí mozgu. Umiestnením elektród priamo na mozog mohli vedci získať údaje s vysokým rozlíšením každý 100 milisekúnd po prezentovaní vizuálneho stimulu.

Kreiman spolupracoval s detským neurochirurgom Josephom Marsenom, ktorý sledoval mozog ľudí s epilepsiou aby zaručil, že operácia odstraňujúca poškodené mozgové tkanivo neovplyvní ostatné funkcie mozgu.

Vedci implantovali elektródy do mozgu 11 mladých pacientov s epilepsiou do oblastí, kde predpokladali vznik záchvatov. Ukázali im potom série obrázkov z piatich kategórií - zvieratá, stoličky, ľudské tváre, ovocie a vozidlá – v rôznych veľkostiach a pohľadoch.

Ukázalo sa, že určité oblasti mozgovej kôry selektívne rozoznávajú len niektoré kategórie objektov, čo dáva vedcom možnosť usúdiť podľa matematických modelov, čo v skutočnosti pacient vidí. Odozvy mozgu nastávali bez ohľadu na veľkosť a otočenie objektov každých 100 milisekúnd, čo je príliš rýchlo na to, aby mohlo dôjsť v mozgu aj k spätnej väzbe.

Kreiman a Madsen rozširujú svoj výskum o filmy, ktoré sú bližšie vnímaniu reality v bežnom živote. Pacienti si musia vybrať film, preto musia vedci analyzovať jeho vizuálny obsah a potom ho prepojiť so zaznamenanou aktivitou mozgu pacienta.

Kreiman vidí význam tohto výskumu v naučení počítačov spôsobu pozerania na svet, čo by mohlo zvýšiť ich potenciál pri aplikáciách v skutočnom živote, napríklad pri sledovaní teroristov na letiskách, zabraňovaní kolíziám na cestách alebo analýze tisícok vzoriek zhubných či nezhubných nádorov. Ešte futuristickejšou myšlienkou je vytvorenie rozhrania medzi mozgom človeka a počítačom, ktoré by umožňovalo ľuďom bez zraku aspoň čiastočné vnímanie reality.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.