ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Sebavedomie je rovnako dôležité ako IQ

26.5.2009 14:06:48 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2264x

Myslíte si, že ste chytrejší než väčšina ľudí? Je veľká šanca, že to isté si budú o sebe myslieť aj vaše deti.

 

Nový výskum tisícok dvojičiek ukazuje, že intelektuálne sebavedomie je geneticky zdedené a je nezávislé od inteligencie jedinca.

Tieto genetické rozdiely sú podľa Tomasa Chamorro-Premuzica, psychológa z Goldsmiths University v Londýne navyše aj predpokladom študijných výsledkov. Jeho tím zistil že 7- až 10-ročné deti, ktoré dosahovali v škole najlepšie výsledky, hodnotili vysoko svoje vlastné schopnosti aj po zohľadnení rozdielov v inteligencii a prostredí.

Psychológovia vedia už dlho, že inteligencia nie je jediným predpokladom študijných úspechov a že sebavedomie k dobrým známkam prispieva tiež výraznou mierou.

„Vo edukačnej psychológii sa objavoval veľmi silný lobing proti IQ,“ povedal Chamorro-Premuzic. „Časť argumentov vychádzala z predpokladu, že sebavedomie človeka má na celkový výsledok väčší vplyv než aktuálne schopnosti.“

Väčšina z odporcov IQ tvrdila, že rozdiely v názoroch na svoje schopnosti ovplyvňuje u žiakov prostredie – rodičia, učitelia a priatelia. Podľa Chamorro-Premuzica ide len o časť pravdy. Asi polovicu rozdielov možno vysvetliť prostredím, druhá polovica je genetická. Pre porovnanie – gény dokážu vysvetliť asi 80% rozdielov vo výške jedinca.

Chamorro-Premuzicov tím prišiel k tomuto záveru porovnaním inteligencie, známok a osobného hodnotenia 1966 párov identických dvojčiat a 1877 párov dvojvaječných dvojčiat. To vedcom umožnili zistiť rozdiely v sebavedomí súvisiace s genetikou a faktormi prostredia.

Určenie konkrétnych génov, ktoré ovplyvňujú pohľad človeka na seba, nebude podľa Chamorro-Premuzica jednoduché. Mnohé z nich sú prepojené s inteligenciou, niektoré však nie. Vlastné hodnotenie detí tiež môžu ovplyvniť gény súvisiace s osobnosťou dieťaťa.

„Tieto zistenia sú výzvou pre konvenčné chápanie psychológie žiaka a môžu znamenať, že predpoklady stojace za chápaním výkonov študentov, sú chybné,“ povedal Timithy Judge, psychológ Floridskej univerzity.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,91
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.