ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dingo viac pomáha ako škodí

29.6.2009 16:06:43 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1841x

Znovuobjavenie sa psov dingo v niektorých častiach Austrálie môže byť prínosom pre divú prírodu aj pre chovateľov dobytka.

 

Vedci zistili, že psy dingo potláčajú populáciu kengúr a červených líšok, ktoré sú veľkým konzumentom malých cicavcov a vegetácie. Tvrdia, že pozitíva ich prítomnosti prevážia obavy z ich správania sa v roli „nebezpečného predátora“.

Divé psy sa do Austrálie dostali asi pred 5000 rokmi. Ich veľká chuť na jahňacinu ich odsúdila do role štvanca takmer v celej Austrálii, najmä v Novom Južnom Walese a Viktórii, kde vyrástol 5000-kilometrová plot, ktorý mal zvieratá pre nebezpečným predátorom uchrániť. To však mohlo viesť k zániku niektorých pôvodných živočíchov a priniesť so sebou ešte väčšie riziká.

„Psy dingo naozaj určitým spôsobom škodia a ľudia si myslia, že preto sa ich musia zbaviť,“ povedal Michael Letnic zo Sydneyskej univerzity. „Psy však redukujú počty kengúr a líšok a ak nemáte psy, kengury vám zjedia všetku vegetáciu a líšky vychytajú všetku korisť.“

Letnicov tím sledoval vždy dvojice miest, ktoré sa nachádzali pri sebe ale boli na rozdielnych stranách ochranného plotu. Kde neboli psy, darilo sa kengurám a líškam, chýbali však malé hlodavce, vačkovce a rôzne druhy vegetácie. Psy lovia kengury a líšky zo svojho územia vytlačia. U mačkovitých šeliem, ktoré sú ďalším obávaným predátorom, nezaznamenali vedci v súvislosti s výskytom psa dingo žiadne rozdiely.

S použitím údajov austrálskej vlády vedci vypočítali, že prítomnosť psov dingo by bola výhodná pre 16 ohrozených druhov zvierat, kým nevýhody by to prinieslo len pre tri živočíšne druhy.

Psy dingo sa do Austrálie dostali s prisťahovalcami z dnešnej Indonézie. Ich prítomnosť znamenala vyhynutie pôvodného predátora Austrálie - tasmánskeho tigra, pretože psy boli efektívnejší lovci. Pes dingo tak prevzal ekologickú rolu tasmánskeho tigra, ktorou je regulácia stavov kengúr.

Letnicov tím nie je prvý, ktorý obhajuje prítomnosť psov v krajine, kvantifikovaním jej vplyvu však poskytol silný argument pre zastavenie obmedzenia ich výskytu. Tvrdia tiež, že dobytok bude viac profitovať z prítomnosti psov dingo než z prítomnosti kengúr.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,91
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.