Nový dinosaurus je kľúčom k vtáčím krídlam
2.7.2009 18:37:05 | QBBC News | Počet zobrazení: 1645x
Nový druh dinosaura, ktorý objavili archeológovia v Číne, vrhol svetlo na evolúciu od nôh dinosaurov po kosti krídel súčasných vtákov.
Skamenelinu starú asi 160 miliónov rokov pomenovali Limusaurus inextricabilis. Objav prispieva k debate o vývine ruky z päťprstovej na ruku s tromi prstami u vtákov. Výskum publikovaný v časopise Nature uvádza, že pravdepodobne pretrvali stredné tri prsty.
Theropody - skupina dinosaurov, ktorá je predchodcom dnešných vtákov a do ktorej patril aj obávaný Tyranosaurus rex - mali na svojich rukách a nohách len tri prsty.
Dlho sa vedú spory o tom, ako sa z ruky s piatimi prstami mohla stať trojprstová končatina. Každý jeden prst sa skladal zo špecifického množstva kostí, alebo článkov.
Paleontológovia dlho tvrdili, že ide o prvé tri prsty, ktoré prežili až do éry súčasných vtákov, pretože tri prsty ostatných zvierat majú správny počet článkov. Biológovia však dokázali že u vtákov sa vyvíja všetkých päť prstov, prvý a posledný však veľmi rýchlo zaniknú. Ostatné tri kosti sa spoja a vytvoria zvyšok ruky ukrytý v strede vtáčieho krídla.
James Clark z Washingtnovej univerzity a Xing Xu z pekinského Inštitútu paleontológie a paleoantropológie stavovcov skúmali zlatú baňu paleontológov, kotlinu Junggar na severovýchode Číny. Vykopávky odhalili najstaršiu fosíliu patriacu do skupiny tyranosourov a najstaršieho rohatého dinosaura.
Teraz sa odborníkom podarilo odhaliť zvyšky primitívneho ceratosaura, terapody, ktorý mal často roh alebo hrebeň a zahnuté prsty bez pazúrov.
„Je to skutočne zvláštne zviera - nemá zuby, má zobák a veľmi dlhý krk a veľmi slabé predné končatiny,“ povedal Clark. „Pozreli sme sa bližšie na jeho ruky. Zistili sme, že sa týkajú jeden j veľkej otázky paleontológie.“
Dinosaurus má takmer neexistujúci prvý prst tvorený len jedinou maličkou kosťou a posledný prst chýba úplne. Nález je dôkazom, že moderná trojprstá ruka vznikla zánikom dvoch vonkajších prstov.
Tretí prsty tvoria štyri články, ktoré by mal mať druhý prst a predpokladá sa, že druhý prst stratil jednu kosť, aby sa pripodobnil prvému prstu, ktorý nájdenému dinosaurovi chýbal.
Proces presunu vzorov vyjadrenia génov z jednej končatiny alebo prstu na druhý sa nazýva aj „posun identity“ a u dinosaura sa znova prejavil, čo znamená, že konfliktné teórie o vtáčej ruke začínajú do seba pomaly zapadať.
„Je to úžasné. Prvýkrát vidíme rozpory teórií skutočne miznúť,“ povedal Jack Conrad z amerického Múzea histórie prírody.