ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Sledovanie života mediálnych správ

14.7.2009 23:08:59 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1372x

V tlači a na internete sa objavuje stále viac a viac nových správ a preto je možné ich sledovaním mapovať ich globálny pohyb. Pomocou tejto stratégie sledovali vedci z Cornellovej univerzity „cyklus správ“ - spôsob, akým príbehom rastie a klesá popularita.

 

Jon Kleinberg, Jure Leskovec a Lars Backstrom skúmali 1,6 milióna internetových stránok prinášajúcich správy, medzi ktorými bolo 20 000 hlavných mediálnych stránok a množstvo blogov, počas troch mesiacov predchádzajúcich voľbu amerického prezidenta v roku 2008 - prešli viac ako 90 miliónov článkov, čo je dosiaľ najväčšia analýza on-line správ. Objavili rytmus narastania popularity a upadania do zabudnutia o pár dní neskôr, vzor „tlkotu srdca“, ktorý odďaľoval články na blogoch od správ v hlavných mediálnych kanáloch. Na hlavných spravodajských stránkach sa správa stávala populárnou pomaly a rýchlo sa na ňu zabudlo, kým na blogoch bola populárna prakticky okamžite a diskusie čitateľov ju dlho udržiavali v povedomí. Každá jedna správa je však zatlačená do úzadia niečím novším.

„Pohyb správ na internete nám umožňuje kvantifokovať, niečo, čo by sme inak ťažko merali - dočasnú dynamiku správ,“ povedal Kleinberg. „Chceme úplne pochopiť ekosystém správ a správy na internete nám to umožňujú. Je to jeden z krokov, ktorý ľuďom pomôže pochopiť, kde správy vznikajú a ako sa objavia v zhluku mnohých zdrojov.“

Vedci tiež tvrdia, že ich práca odpovie na otázku, či je „cyklus správ“ len spôsob, ktorým popisujeme naše vnímanie médií, alebo je to skutočný jav, ktorý možno merať. Prikláňajú sa k druhému tvrdeniu a ponúkajú matematické vysvetlenie.

Ideálne by bolo podľa Kleinberga stopovanie myšlienok, ale poznanie obsahu článku je stále veľkou výzvou pre výpočtovú techniku. Vedci túto komplikáciu obišlo sledovaním citátov, ktorá sa objavujú v správach, pretože tie sa v rôznych podaniach tej istej udalosti prakticky nemenia.

Aby vedci odhalili aj drobné zmeny citátov, vyvinuli vedci algoritmus, ktorý dokáže identifikovať podobné a mierne odlišné frázy.

Pomalý rast popularity správy v mainstreamových médiách si vedci vysvetľujú častým preberaním správy. Život správy bol však limitovaný príchodom noviniek. Vedci povedali, že situáciu najlepšie popisoval matematický model založený na vzťahu medzi mierou preberania správ a ich novosťou.

Prechod správy od hlavného spravodajstva k blogom vedci vďaka miere aktivity popísali ako „úder srdca“. Popularita na blogu sa oproti hlavným spravodajským kanálom oneskoruje v priemere o 2,5 hodiny.

Takmer všetky novinky sa najskôr objavili na hlavných spravodajských portáloch. Len 3,5 % správ vzniklo najskôr v prostredí blogov, odkiaľ sa rozšírili do hlavného spravodajstva.

Vedci chcú teraz upraviť matematický model a skúmať, ako sa správy presúvajú medzi spravodajstvom jednotlivých politických táborov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,53
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.