ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ak si šťastný, vieme o tom - výskum meria našu náladu

27.7.2009 12:10:22 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2017x

V roku 1881 si írsky ekonóm Francis Edgeworth predstavil zvláštne zariadenie nazývané „hedonimeter“, ktoré by bolo schopné „neustále registrovať hladinu potešenia, ktoré pociťuje človek“. Inými slovami, sníval o senzore šťastia.

 

Možno to nebol len sen. V skutočnosti sa sociológovia desaťročia trápia so spôsobom, akým určiť mieru šťastia. Niektoré informácie získali s prieskumom, tie sú však skreslené, pretože mnohí ľudia svoje pocity pri kontakte s výskumníkom radšej vedome zamlčia či zmenia. Rovnako sa správali aj študenti, ktorí mali svoju náladu vyjadriť pomocou PDA či mobilného telefónu. Ľudia sa menia, keď vedia, že ich sledujú.

Aké by to ale bolo, keby sme mali citlivý mechanizmus, ktorý by kedykoľvek zaznamenával pocity miliónov ľudí na svete bez toho, aby oni o tom vedeli?

To je presne to, čo vytvorili Peter Dodds a Chris Danforth, matematik a informatik z Vermontskej univerzity.

„Rozširovanie osobných písomností na internete vo forme blogov nám dáva možnosť merať náladu v reálnom čase,“ tvrdia vedci vo svojom výskume. Odpoveď na Edgeworthov sen začína na stránke http://www.wefeelfine.org, ktorá doluje údaje z 2,3 milióna blogov a hľadá vety začínajúce slovami „Cítim sa ...“.

„Získali sme takmer 10 miliónov viet,“ povedal Dodds. Každá z nich dostala podľa štandardizovaniej psychologickej valencie svoje body šťastia. Slová boli ohodnotené skóre na stupnici od 1 po 9, napríklad „triumfálny“ malo 8,87, „nebo“ 8,72, „palacinky“ 6,08, „namyslenosť“ 4,30, „závislý“ 2,20, alebo samovražda so skóre 1,25.

„Naša metóda sa hodí len pre rozsiahle texty, presne také, aké sú na internete,“ povedal Dodds. „Jedna veta veľa neukáže, je veľký rozdiel v individuálnom vyjadrovaní pocitov.“ To je ale krása veľkých množín údajov a štatistiky.

„Je to ako meranie teploty. Netrápi vás pri tom, kde sa ktorý atóm nachádza,“ povedal Dodds. „Chcete poznať teplotu v jednej miestnosti alebo jednom meste. Zaujíma nás celkový výsledok.“

Americkí vedci tvrdia, že hoci sú blogeri zrejme mladší a vzdelanejší, než priemer populácie, sú dobrou reprezentatívnou vzorkou občanov USA, pretože píšu obe pohlavia a všetky rasy prakticky zovšadiaľ.

Pretože mnohé blogy sú spojené s demografickými údajmi, môže tento prístup merať napríklad stredajšiu mieru spokojnosti Kalifornčanov pod 35 rokov a porovnať ju s iným miestom, časom alebo vekovou skupinou.

„Dokážeme pozorovať ľudí v takmer prirodzenom prostredí lepšie než predchádzajúce výskumy spokojnosti,“ povedal Danforth. „Myslia si, že komunikujú s priateľmi, my im však v skutočnosti pozeráme cez plece.“

A hoci sa ich metóda zameriava na to, ako je písané slovo prijímané a nie myslené, ešte stále je dobrá na určenie emocionálneho stavu blogerov.

„Dokážeme ukázať výsledky, ktoré by sa dali považovať za veľmi základný hedonometer,“ tvrdia vedci.

Americké prezidentské voľby v minulom roku napríklad rozšírili v blogoch slovo „hrdosť“. Bola to najväčšia odchýlka vo výskyte jedného slova za posledné štyri roky. Naopak dni po smrti Michale Jacksona boli jedny z najsmutnejších. Každý rok je tiež smutným dňom 11. september.

Vedci tiež zistili, že miera šťastia súvisí s vekom. Mladí ľudia sú menej šťastní, než starší až do určitého veku, kedy pocity šťastia ľudí opäť opúšťajú.

Francis Edgeworth chcel merať šťastie len na základe nášho vedomia, veda však k tomu stále nedospela a spolieha sa len na písomné vyjadrenie našich pocitov. Mohlo by sa zdať, že nove techniky neurológie sa k tomuto modelu blížia, v skutočnosti však stále nevieme, čo sa odohráva v mysli človeka.

„Skúmame len údaje,“ povedal Danforth. „Nevyvíjame teóriu. Pre mňa je najväčšou výzvou moja dcéra. Má tri roky a keď vyrastie, zaľúbi sa bez väčšieho množstva reči tela či pohľadov. Bude súčasťou elektronického sveta. Chceme preto vyvinúť nástroje, ktoré budú tomuto svetu rozumieť.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,44
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.