ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čo je za 500 dňami „cesty na Mars“?

22.10.2009 21:15:04 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2952x

Európska vesmírna agentúra hľadá šiestich dobrovoľníkov, ktorí by strávili 520 dní izolovaní v uzavretom zariadení, kvôli výskumu psychologických vplyvov cesty na Mars.

 Pokus v roku 2010 v Ruskom inštitúte biomedicínskych problémov bude simulovať okružný let okolo Červenej planéty, hoci bude trvať kratšie než samotná misia. Experiment bude nasledovať po podobnom 105-dňovom pokuse, ktorý skončil v júli.

Povie nám však rok a pol strávený v malej plechovke na Zemi niečo o možnom správaní ľudí na vysokorizikovej medziplanetárnej ceste?

V izolovanej komore bez okien bude tím simulovať každé štádium misie na Mars od cesty, cez pristátie a návrat na Zem. Niektoré aspekty však simulovať nemožno. V komore nebude vystavenie žiareniu či nulová gravitácia a v prípade nebezpečenstva ju budú môcť účastníci experimentu kedykoľvek opustiť. Niektorí vedci tiež varujú, že podobným aspektom chýba prvok cesty do neznáma bez akejkoľvek možnosti záchrany. Podľa názoru Petra Suedfelda z Univerzity Britskej Kolumbie by vedci zistili viac o psychických aspektoch misie skúmaním denníkov a záznamov stredovekých objaviteľov a moreplavcov.

Experiment Mars-500 ale odhalí veci, ktoré v historických záznamoch nie sú. Dobrovoľníci podstúpia množstvo testov, ktoré budú sledovať stres a hladiny hormónov, odozvu imunity a spánkové návyky, rovnako ako aj dynamiku skupiny.

105-dňový výskum prebehol bez prerušenia, účastníci ale trpeli nudou a stresom uzavretého prostredia. Experiment. ktorý trvá päťnásobne viac lepšie ukáže, čo sa môže odohrať na 900-dňovej misii na Mars.

Niektorí odborníci si myslia, že lepšie pripodobnenie k vesmírnej misii môžu poskytnú výskumné stanice v Antarktíde či jadrové ponorky. No misiám v Antarktíde chýba značná miera automatizácie, ktorú poskytuje vybavenie vesmírneho letu. Jadrové ponorky k tomu majú bližšie, vojenské tajomstvo ich však vylučuje zo zoznamu možností.

Lepším modelom ako experiment na zemi by mohol byť pobyt astronómov na vesmírnych staniciach. Ich misie trvali až do 438 dní.

Doteraz sa veľké vesmírne projekty zaobišli bez incidentov. ny trojmesačnej misii NASA v roku 1973 sa však astronómovia pohádali kvôli prepracovanosti. V roku 1982 strávili dvaja sovietski kozmonauti väčšinu 211-denného letu v tichosti, pretože si liezli na nervy. Tri roky nato museli Sovieti jednu misiu skrátiť, pretože kozmonaut sa psychicky zosypal.

Misiu tiež môže ohroziť sexuálne obťažovanie. V roku 2000 sa muž počas osemmesačného pobytu na simulovanej vesmírnej stanici pokúsil dvakrát pobozkať ženu proti jej vôli. Výsledkom boli zámky medzi oddeleniami pre mužov a ženy.

Astronauti tiež často vyjadrujú pocit zanedbania zo strany posádky na Zemi, pretože komunikácia je oneskorená, ale aj preto, že potrebujú preniesť svoju frustráciu na niekoho iného. Výsledkom je, že dnes absolvuje psychický tréning už aj časť posádky, ktorá vytvára vesmírnym cestovateľom pozemnú základňu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,56
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.