ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Živá tapeta, na ktorú sa môžu zariadenia spoľahnúť

28.10.2009 22:59:11 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1901x

Elektronická tapeta slúži ako interaktívna „pokožka“, ptoré umožňuje estetickým spôsobom riadiť zariadenia v miestnosti.

 

Kto tvrdí, že kvety na stene neupútajú našu pozornosť? Nový typ elektronicky riadenej tapety sľubuje nielen pekný pohľad pre oko, ale aj možnosť zapínať lampy a kúrenie, či riadiť hudobný systém.

Interaktívne steny nie sú ničím novým, väčšina z nich sa však spolieha na drahé senzory a energeticky náročné projektory. Projekt Living Wall, ktorý vedú vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) ponúka alternatívu v podobe magnetických a vodivých malieb, ktoré vytvárajú umelecky atraktívne obvody.

Stena sa po skombinovaní s lacnými senzormi teploty, jasu a dotyku, LED diódami a technológiou Bluetooth stane povrchom, ktorý bude môcť riadiť priľahlé zariadenia. Dotknete sa kvetu a zapnete lampu, alebo nastavíte zapnutie kúrenia pri ochladení miestnosti.

„Naším cieľom je vytvoriť technológie, ktoré budú môcť využívať ľudia bez akéhokoľvek technického nadania,“ povedala Leah Buechleyová, ktorá vedie projekt.

Vedci začali vytvárať tapetu z oceľovej fólie, ktorú poskladali medzi vrstvy papiera potiahnutých magnetickou maľbou - akrylovým náterom obohateným o železné častice. Na tento základ namaľovali motívy vodivou farbou, ktorá namiesto železa používa meď. Dizajn steny vytvára obvody, do ktorých možno pripojiť senzory, svetlá alebo iné prvky.

„Je to skutočne len kus papiera a vieme ho vytvoriť známymi technikami tlače a maľby,“ povedala Buechleyová.

Dotknúť sa obvodu na vašej stene sa môže zdať ako nebezpečný nápad. Systém ale funguje s napätím 20 voltov, ktoré pri dotyku vôbec necítite.

Kirk Müller z Rhode Island School si myslí, že napriek svojmu peknému vzhľadu sa tieto tapety tak skoro v našich domácnostiach neobjavia, pretože ich výhoda nie je zrejmá.

Buechleyová povedala, že tapeta je dôkazom, že technológie možno v modernom svete využiť aj v netechnických oblastiach. Verí, že ich nápad inšpiruje amatérskych umelcov, ktorí technikou ozvláštnia svoje vlastné diela.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,18
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.