ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Posledné priblíženie Rosetty

12.11.2009 22:00:27 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1611x

Európska sonda Rosetta urobí v piatok svoj tretí a posledný oblet Zeme. Bude hľadať pre seba výhodnú pozíciu na stopovanie kométy v roku 2014.

 

Otočenie telesa okolo planéty mu dodá vyššiu rýchlosť, ktorú potrebuje na dosiahnutie miesta svojej „vychádzky“ v blízkosti Jupitera.

Popri Zemi už sonda vypustená v roku 2004 preletela dvakrát, popri Marse raz. Cestou ku kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko bude musieť prejsť aj okolo veľkého asteroidu.

Rosetta by sa počas svojho preletu nad Indickým oceánom mala pohybovať rýchlosťou 13,3 km/s. Najbližšie pri Zemi bude vo výške 2 481 km, v ktorej sa už pohybujú aj niektoré satelity.

Inžinieri tvrdia, že zemská gravitácia zvýši rýchlosť sondy vzhľadom na Slnko o 3,6 km/s. Prelet využijú vedci na test funkčnosti niektorých prístrojov počas pozorovania Zeme a Mesiaca. Hlavná kamera sondy Orisis urobí niekoľko záberov.

Sondu bude takmer nemožné vidieť z povrchu Zeme, amatérski astronómovia sa o to podľa vedcov ani nemajú pokúšať. Hneď po prelete inžinieri zanalyzujú trajektóriu letu sondy, aby mohli upraviť jej kurz na ideálny smer.

Misia by mala v júli 2010 preletieť okolo asteroidu Lutécia, okrem toho by však dlhá cesta Slnečnou sústavou mala byť pokojná. Preto bude väčšinu času zariadenie sondy v hibernácii.

Stretnutie s kométou Churyumov-Gerasimenko je naplánované na máj 2014. Sonda vojde do obežnej dráhy 4kilometrového objektu z ľadu a prachu a umiestni na jeho povrchu malé vozidlo nazvané Philae.

Pri pohybe kométy Slnečnou sústavou dochádza v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia k sublimácii ľadu - mení sa rovno na plyn. Materiál s kométy bude odlietať nadzvukovou rýchlosťou.

Rosetta zaznamená dianie na kométe, ktoré sa okolo nej bude rútiť rýchlosťou 135 000 km/h.

Vedci dúfajú, že pozorovaním kométy získajú informácie o materiáloch, ktoré sa nezmenili od vzniku Slnečnej sústavy pred 4,6 miliardami rokov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,29
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.