ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najstarší dokázaný prípad lepry

16.12.2009 20:53:36 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1756x

DNA zahaleného muža z prvého storočia, ktorého pozostatky našli v hrobe na okraji starého Jeruzalema odhalila prvý dokázaný prípad lepry.

 

Hrobka je časťou cintorína známeho ako „Pole krvi“ hneď vedľa miesta, kde mal Judáš spáchať samovraždu. Nachádza sa vedľa hrobky Annáša, veľkňaza, ktorý bol tesťom Kaifáša, ktorý udal Ježiša Rimanom. Tento muž bol preto podľa predpokladov historikov veľkňaz, alebo člen vtedajšej aristokracie.

Je zvláštne, že tento muž, ktorý podľa uhlíkovej metódy zomrel v prvých 50 rokoch nášho letopočtu, nemal druhý pohreb. Ten bol v tej dobe bežný. Po roku sa vzali kosti z hrobky a umiestnili do kostnice. Táto časť hrobky však bola úplne uzavretá maltou. Prof. Spigelman z Jeruzalemskej univerzity si myslí, že za to môže lepra človeka a tuberkulóza, na ktorú zomrel.

Choroby, ktoré znetvorovali telo človeka, zvlášť malomocenstvo, spôsobovali, že postihnutí boli vyčlenení zo spoločnosti. Mnoho indikátorov (umiestnenie a veľkosť hrobu, typ použitých látok, čistý stav vlasov) ale hovorí o tom, že tento človek bol váženým členom jeruzalemskej spoločnosti a že jeho sociálne väzby tuberkulóza a lepra narušili.

Tento prípad je tiež prvým nálezom plátna z hrobu z čias života Ježiša Krista. Plátno sa veľmi líši od známeho Turínskeho plátna, ktoré niektorí označujú za plátno, v ktorom bolo zabalené Ježišove telo. Kým to má zložitú väzbu, nájdené plátno je veľmi jednoduché.

Na základe predpokladu, že ide o typické plátno, ktorým zakrývali mŕtvych tej doby, usúdili vedci, že Turínske plátno nemôže pochádzať z Jeruzalema Ježišovej doby.

Vo vykopávkach sa tiež objavil prameň vlasov mŕtveho muža, ktorý mu rituálne odstrihli pred pohrebom. Ide o ďalší unikátny objav, pretože v Jeruzaleme sa v dôsledku veľkej vlhkosti pôdy organické pozostatky len ťažko zachovajú.

Podľa vedcov je pôvod a vývoj lepry veľmi nejasný. V Starom zákone mohlo malomocenstvo predstavovať aj vyrážky na koži, napríklad psoriázu. Lepra, ktorú poznáme dnes zrejme vznikla v Indii a prišla do Stredomoria v helenistickej dobe. nálezy z hrobky podľa vedcov vypĺňajú našu medzeru v poznaní choroby.

Výskum tiež ukázal, že molekulárna patológia je pozitívnym príspevkom k archeologickému výskumu chorôb v dávnych dobách a poskytuje nám možnosť lepšieho pochopenia evolúcie, geografického rozšírenia a epidemiológie chorôb a zdravia spoločnosti v staroveku.

Spoločná infekcia lepry a tuberkulózy dokumentovaná v 30 % nálezov DNA v Izraeli a Európe tiež dokazuje, že mor malomocenstva v stredoveku eliminovalo zvýšenie výskytu tuberkulózy.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,06
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.