ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prečo už nevzniká toľko hviezd ako kedysi?

18.2.2010 16:56:44 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2919x

Astronómovia z Arizonskej univerzity pomohli vyriešiť záhadu zrodu hviezd v galaxiách.

 

„Vieme už viac ako desať rokov, že vo vesmíre starom 3 až 5 miliárd rokov, pred 11 miliardami rokov, vznikali nové hviezdy v galaxiách oveľa častejšie ako dnes,“ povedal Michael Cooper z Arizonskej univerzity. „Čo sme nevedeli je, či to bolo kvôli efektivite vzniku hviezd alebo väčšej dostupnosti hmoty,“ povedal jeho kolega Benjamin Weiner.

V porovnaní s bežnou galaxiou dnes, ktorá produkuje ročne hviezdy s hmotou rovnou približne desiatim Slnkám, bolo tempo vzniku hviezd v tejto galaxii v minulosti približne 10-krát väčšie.

Vedci v snahe nájsť odpovede zamerali svoje teleskopy na pár zriedkavých, veľmi jasných objektov, najmä preto, že dostupné nástroje neumožňujú pozorovanie menej extrémnych a typickejších galaxií. Výsledky tak sprevádzajú pochybnosti, či ich možno zovšeobecniť na väčšinu galaxií vo vesmíre.

„Je to ako skúmať dvojmetrových ľudí,“ povedal Cooper. Spolu so svojimi kolegami použili presnejšie nástroje a upravili metódy, aby mohli skúmať viac než tucet „normálnych“ galaxií. „Náš výskum sa prvýkrát zameral na bežné galaxie,“ povedal. „Výsledky sú preto reprezentatívnejšie. Prvýkrát lepšie vieme, ako galaxie tvoria hviezdy.“

Nové hviezdy vznikajú z mnohých riadkov studeného plynu a prachu, ktoré tvoria väčšinu galaxie. Pretože pevný materiál tvoriaci hviezdu nie je jednoduché zachytiť a je len málo informácií o jeho rozmiestnení, vedci doteraz nevedeli, ktorý z dvoch možných scenárov je pravdivý: Majú galaxie ešte stále dostatok „surovín“ na výrobu nových hviezd ale z nejakých dôvodov sa frekvencia ich vzniku znížila? Alebo vzniká dnes menej hviezd, pretože galaxie už jednoducho dostatok materiálu neobsahujú?

Ak chceli vedci odpovedať na túto otázku, museli sa nielen pozrieť ďaleko do vesmíru, ale sa aj vrátiť späť v čase. Využili na to Dopplerov jav.

Dopplerov jav vníma napríklad vodič auta, ktorý čaká na semaforoch a prefrčí okolo neho sanitka, čím sa zmení aj zvuk jej sirény. Je to preto, že rýchlosť sanitky sa sčítava s rýchlosťou zvukových vĺn šíriacich sa zo sirény. Keď sa auto vzďaľuje, zvukovým vlnám trvá dlhšie, než sa dostanú k uchu človeka.

Pretože vesmír sa rozťahuje, galaxie sa správajú trochu ako kozmické sanitky: Keď sa pohybujú ďalej od pozorovateľa na zemi, svetlo, ktoré vyžarujú sa posúva k nižším frekvenciám smerom k červenej.

Astronómovia používajú tento posun na určenie rýchlosti s akou sa galaxia vzďaľuje od Zeme. To im dovoľuje určiť vzdialenosť. A vo vesmíre znamená vzdialenosť čas. Svetlo, ktoré vidíme z galaxie, ktorá je vzdialená napr. päť miliárd svetelných rokov, vesmírom cestovalo päť miliárd rokov, kým sa dostalo do šošovky nášho teleskopu. Preto vlastne galaxia, ktorú dnes pozorujeme predstavuje galaxiu a jej stav spred piatich miliárd rokov.

Cooper a jeho kolegovia použili údaje z predchádzajúceho výskumu, v ktorom skúmali približne 50000 galaxií a vybrali vzorku predstavujúcu priemerné galaxie. Potom tieto vybrané objekty skúmali rôznymi teleskopmi z rôznych miest na Zemi. „Pozorovaním galaxií v infračervenom spektre sme mohli vidieť ich oblaky chladných plynov,“ povedal Cooper.

„Zistili sme, že galaxie ako predchodcovia Mliečnej dráhy mali väčšie zdroje plynu ako má naša galaxia dnes,“ povedal Weiner. „Vytvárali teda hviezdy rovnako ako dnes, ale mali 3- až 10-krát väčšie materiálne zdroje.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,59
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.