ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zdroj energie zo zeleného hrášku

9.3.2010 15:37:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1694x

Ak by bolo jednoduché získať energiu z takmer neobmedzeného slnečného zdroja, nemali by sme problém so skleníkovými plynmi, ktoré sú výsledkom spotreby fosílnych palív. Hoci systémy na solárnu energiu fungujú celkom dobre v oblastiach s horúcim podnebím, sú neefektívne a prispievajú k pokrytiu energetických potrieb sveta len veľmi malým percentom. Nové riešenie môže prichádzať z nečakanej strany – zo zdroja, ktorý môžete mať dnes na večeru.

 

„Keď sme sa pozreli na najkomplikovanejšiu membránovú štruktúru v rastline, videli sme komplexnú štruktúru proteínov, ktorá je jadrom nášho nového modelu získania ‚zelenej‘ energie,“ povedal prof. Nathan Nelson z Telavivskej univerzity. Izolovaním malých kryštálov PS1 komplexu z hrášku Nelson ukázal, že ich možno použiť ako malé nabíjačky batérie alebo na vytvorenie jadra efektívnejších solárnych článkov.

Rastliny na vytvorenie energie používajú sofistikovaný „nanomechanizmus“, ktorý využíva svetlo ako zdroj energie a dáva stopercentný kvantový výťažok. Komplex sa nazýva Fotosystém 1 (PS1). Nelson ho izoloval z listov zeleného hrášku, kryštalizoval a určil kryštálovú štruktúru, ktoré mu pomohla popísať detaily tohto mechanizmu.

„Mojim cieľom je priblížiť sa produkcii energie porovnateľnej s rastlinou, ktorá mení slnečnú energiu na cukry v ich listoch,“ povedal Nelson.

Kvantová fyzika a fotóny, ktoré popísal v roku 1905 Albert Einstein, vysvetlili základné princípy fungovania energie svetla. Po absorbovaní svetla listom rastliny, to prenesie svoju energiu na elektrón, ktorý neustále podporuje chemické reakcie, napríklad produkciu cukru.

„Ak y sme lepšie pochopili, ako rastliny vyrábajú svoju energiu, bol by to obrovský objav. Preto je dôležité odkryť štruktúru tohto nanoskopického stroja a pochopiť jeho funkcii,“ povedal Nelson.

Pretože je v PS1 centrom reakcie pigment-proteínový komplex zodpovedný za fotosyntetickú konverziu svetelnej energie na inú formu energie, možno ho použiť na konverziu svetelnej energie na elektrinu a vo väčšom množstve môžu slúžiť ako elektronické súčiastky v množstve zariadení.

„Viete si predstaviť, ako sme sa tešili, ak sme pomocou týchto kryštálov dokázali vytvoriť 10 voltov napätia? Nevyrieši to síce svetový energetický problém, možno to však využiť pri zariadeniach, ktoré majú menšie nároky na spotrebu,“ uzavrel Nelson.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,81
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.