ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Sprchovanie môže kontaminovať pitnú vodu

25.3.2010 15:28:02 | Q
Discovery News | Počet zobrazení: 2559x

Vaša hygiena môže znečistiť životné prostredie.

 

Vždy, keď sa sprchujete, môžete nechtiac znečisťovať životné prostredie. Podľa nového výskumu spolu so špinou odplavujete lieky z vašej kože a liečivá, ktoré vylučujete v pote. Tieto látky prechádzajú cez systém odpadových vôd a môžu sa dostať až do pitnej vody.

Niektorí odborníci sa obávajú dôsledkov pôsobenia liekov určených len pre určitý okruh pacientov na všetkých ľudí prostredníctvom pitnej vody. Už dávnejšie sa im podarilo určiť, že najväčším zdrojom liečiv v životnom prostredí sú toalety. PO požití liekov naše telo vylučuje ich metabolizovanú verziu v moči a stolici. Ľudia tiež často splachujú nepotrebné tabletky bez toho, aby rozmýšľali, kde tie lieky skončia.

Ilene Ruhoyová z Touro University v USA si ale nemyslí, že sú toalety jediným spôsobom, akým unikajú liečivá z lekárničiek. Spolu so svojimi kolegami sledovala prehliadané zdroje liekov v životnom prostredí. Ich výskum ukázal, že ľudská koža dokáže absorbovať len malú časť liečiva vo forme krému. Zo sprchy, vane a práčky sa potom tieto látky dostanú priamo do odpadových vôd. Tieto látky sa nerozložia na rozdiel od látok vylučovaných v stolici či moči. Vedci tiež zistili, že značnú časť liekov, ktoré skonzumujeme, vylúčime v pote.

Ešte nie je jasné, ako ovplyvňujú farmaceutické zvyšky v prostredí zdravie živočíchov a človeka, pretože ich koncentrácia je zatiaľ nízka. Za niekoľko rokov sa však môžu malé dávky nahromadiť. Je to fenomén, ktorý vedcov trápi stále viac.

Výskumy už zaznamenali ženské znaky, napríklad vajíčka, u samcov rýb žijúcich v blízkosti výtoku odpadových vôd. Migrácia antibiotík v prostredí môže viesť k ťažšie liečiteľným infekciám. Najohrozenejšie budú deti a ľudia s oslabenou imunitou.

Dôležitým prvým krokom je zistiť, odkiaľ znečistenie pochádza a urobiť všetko pre zníženie množstva škodlivých látok odplavujúcich sa z nášho tela. Napríklad utrením od potu pred sprchovaním.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.