ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Slony varujú pred nebezpečenstvom včiel

29.4.2010 15:23:52 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1308x

Vedci z Oxfordu objavili u slonov varovný signál, ktorý oznamuje prítomnosť včiel. Ak ho počujú, ustupujú, aj keď sa v okolí žiadne včely nenachádzajú.

 

„V našich experimentov v rámci výskumu slonov v Keni sme čriede slonov pustili zvuk podráždených včiel,“ povedala Lucy Kingová, ktorá viedla výskum. „Zistili sme, že slony nielen uniknú, ale aj vydávajú jedinečný rachotivý zvuk a kývajú hlavami.“

Vedci sa snažili zistiť charakteristiky špecifického zvuku a pustili ho potom slonom, aby potvrdili, že ide o volanie, ktoré spôsobí ústup slonov aj napriek tomu, že žiadne včely ani ich bzučanie sa okolo nich nenachádza.

„Hypotézu sme testovali použití originálneho zvuku a zvuku s posunutou frekvenciou, ktorý sa podobal inému sloniemu signálu,“ povedala Kingová. „Zistili sme, že šesť z desiatich sloních čried, reagovalo na originálny varovný signál, kým len jedna sa pomýlila, ak sme jej prehrali zvuk so zmenenou frekvenciou. Navyše sa pri ‚včeľom‘ varovaní presúvali ďalej než pri iných zvukoch.

Vedci si myslia, že volania môžu byť emocionálnou reakciou na nebezpečenstvo, spôsob koordinácie pohybu skupiny a varovania blízkych jedincov, alebo to môže byť tiež prostriedok, ktorým slony učia svoje mláďatá ostražitosti. Vedci chcú v Ďalšom výskume zistiť, či slony podobné zvuky vydávajú aj pri inom druhu ohrozenia, alebo len pri nebezpečenstve včiel.

Zvuky tiež znamenajú, že slony by mohli vydávať rozličné zvuky, podobne ako ľudia vytvárajú rôzne hlásky, zmenou pozície jazyka a pier. Je tiež možné, že im to podobne ako pri ľudskej reči umožňuje pridať do zdanlivo rovnakých zvukov rozličný význam.

Vedci z Oxfordu už dávnejšie zistili, že slony sa vo voľnej prírode vyhýbajú včelím hniezdam a utečú pred zvukom podráždených včiel. Výskum v roku 2009 ukázal, že plot vytvorený zo včelích hniezd ochránil pred slonmi úrodu.

Vedci veria, že ich objavy pomôžu pri hľadaní spôsobov eliminácie konfliktov medzi slonom a človekom.

Napriek hrubej koži môžu včely slona uštipnúť v okolí očí či trupu, mláďatá s nevyvinutou kožou môže roj včiel dokonca až zabiť.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,80
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.