ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vo výškach dokážu prežiť len ľudia so správnou DNA

18.5.2010 23:08:15 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1380x

Americkí vedci si myslia, že Tibeťania dokážu na „streche sveta“ prežiť vďaka DNA.

 

Vedci z Utahskej univerzity objavili 10 génov, ktoré pomáhajú Tibeťanom prežiť vo výškach, kde majú iní ľudia zdravotné problémy. Dva z génov súvisia s hemoglobínom, ktorý prenáša v krvi kyslík do celého tela. Lekári si myslia, že výskum môže viesť k liečbe výškovej choroby a iných komplikácií spojených s nadmorskou výškou.

Výšková choroba vzniká pod vplyvom nedostatku kyslíka vo väčších nadmorských výškach. Môže viesť k mozgovým a pľúcnym komplikáciám, ktoré dokážu oslabiť aj zdatných horolezcov.

Ľudia žijúci vo vyšších polohách sú zjavne voči tomuto problému imúnni, za čo vďačia tisícročnej genetickej modifikácii. U Tibeťanov sa navyše objavili gény, ktoré nemá nikto iný žijúci v takej výške, napríklad obyvateľ Ánd.

Prof. Lynn Jorde povedal: „Máme prvé gény, ktoré vysvetľujú adaptáciu.“

Vedci sledovali DNA získanú z o vzoriek krvi 75 dedinčanov žijúcich vo výške 4500 metrov. Časti genetického kódu porovnali s obyvateľmi Japonska a Číny, ktorí žijú v nížinách. Objavilo sa množstvo génov, medzi nimi aj 10 spojených so spracovaním kyslíka. Dva zrejme prispievajú k zníženiu hladiny hemoglobínu v krvi, čo môže pomáhať bojovať proti výškovej chorobe.

Josef Prchal z Uthaskej univerzity povedal, že výskum by mohol pomôcť liečiť ľudí na ktoromkoľvek mieste. „Tibeťania sú jedineční tým, že nemajú veľa červených krviniek. Ak pochopíme prečo, môžeme liečiť výškovú chorobu,“ povedal.

Prof. Hugh Montgomery je genetik a riaditeľ Inštitútu ľudského zdravia na University College v Londýne. Povedal, že výskum pomáha pochopiť spôsob, akým sa pacienti s poruchami srdca a pľúc vyrovnávajú s menším množstvom kyslíka v krvi. Práca podľa neho tiež ukazuje, že možno skombinovať Darwinovu teóriu s modernou technológiou a hľadať tak tie správne gény.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,34
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.