ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Internacionalizáciu vysokých škôl brzdí aj neznalosť jazykov

21.5.2010 08:56:38 | * q
| Počet zobrazení: 1189x

Je málo vysokoškolských učiteľov, ktorí dokážu vyučovať v cudzom jazyku a zároveň málo študentov, ktorí dokážu študovať v cudzom jazyku, aj to sú faktory brzdiace internacionalizáciu slovenských vysokých škôl. Je to jeden zo záverov panelovej diskusie „Internacionalizácia vysokých škôl ako nástroj pozitívnej zmeny“, ktorú v stredu 12. mája 2010 v Bratislave organizovala SAIA, n. o.

 

Mesiac pred parlamentnými voľbami Slovenská akademická informačná agentúra ponúkla expertom politických strán na oblasť vzdelávania možnosť prezentovať programy strán v oblasti vzdelávania so zameraním na rozvoj internacionalizácie, ako aj mobilitu študentov a vysokoškolských učiteľov.
Z oslovených ôsmich strán, ktoré podľa prieskumov verejnej mienky majú šancu stať sa po 12. júni parlamentnými, ponuku prijalo šesť (nezúčastnili sa Most-Híd a SMK). Programy svojich strán tak predstavili Pavel Pavlásek (KDH), Jozef Habánik (ĽS – HZDS), Ivan Juráš (SaS), Miroslav Beblavý (SDKÚ – DS), Dušan Čaplovič (Smer – SD) a Mikuláš Šupín (SNS).
Podľa slov Michala Fedáka zo SAIA internacionalizácia vysokoškolského vzdelávania a vedy ako proces nie je zatiaľ na Slovensku stredobodom záujmu politickej reprezentácie ani vysokých škôl. „Snaha o kooperáciu so zahraničím je často deklarovaná, no systémový prístup vo väčšine organizácií nie je badateľný. Často ide o využitie ponúknutých príležitostí jednotlivcami alebo malými skupinami, čo nemá vplyv na zmeny orientácie v tejto oblasti.“
Účastníci panelovej diskusie sa zhodli, že internacionalizácia je jedným z nástrojov zvyšovania kvality nielen vzdelávania, ale aj vedeckej a výskumnej činnosti. Zapojenie sa do medzinárodných projektov, spolupráca so zahraničnými učiteľmi a výskumnými pracovníkmi, či obojsmerné mobility študentov a doktorandov zvyšujú renomé inštitúcie v Európe a vo svete, a tým aj jej atraktivitu.
Aj keď základným problémom slovenských vysokých škôl, či problémom, ktorým sa často ospravedlňuje všetko, je nedostatok finančných prostriedkov, faktom je, že na Slovensku nie je dosť vysokoškolských pedagógov, ktorí sú známi a uznávaní aj v zahraničí a ktorí by dokázali na Slovensko pritiahnuť zahraničných študentov či výskumníkov. Zároveň je na Slovensku veľa študentov, ktorým vyhovuje nastavená latka kvality vzdelania, ktorí nemajú záujem zlepšovať sa štúdiom v zahraničí. A problémom ostáva aj absencia národnej stratégie, ktorá by pomohla nastaviť transparentné kritériá a priority aj v tejto prierezovej oblasti, súvisiacej s ďalším rastom vysokých škôl na Slovensku.
Ako potvrdil nedávny prieskum Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry viac ako 90 percent absolventov slovenských vysokých škôl nebolo počas celého svojho štúdia na žiadnom zahraničnom študijnom pobyte, ktorý sa týkal ich štúdia.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,93
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.