ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prvé suchozemské rastliny sú z Argentíny

12.10.2010 18:19:45 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2033x

Vedci objavili v Argentíne prvé rastliny, ktoré kolonizovali suchú zem. Znamená to, že rastliny sa dostali z vody o 10 miliónov rokov skôr ako sa predpokladalo, teda pred 472 miliónmi rokov.

 

Novoobjavené rastliny sú pečeňovky, veľmi jednoduché rastliny, ktorým chýba stonka aj korene. Je preto pravdepodobné, že práve pečeňovky sú predchodcami všetkých suchozemských rastlín.

Príchod suchozemských rastlín je jednou z najvýznamnejších udalostí v dejinách planéty. Rastliny zmenili klímu, pôdu a umožnili vývoj mnohobunkového života.

Najstaršie známe suchozemské rastliny objavili vedci vedení Claudiou Rubinsteinovou z Argentínskeho inštitútu snehu, ľadu a environmentálneho výskumu. Skúmali vzorky sedimentov z Rio Capillas na severovýchode Argentíny.

Vedci v sedimente objavili spóry piatich rôznych typov pečeňoviek, ktoré sa mohli vyvinúť zo sladkovodných zelených rias.

„Spóry pečeňoviek sú veľmi jednoduché, nazývajú sa kryptospóry,“ povedala Rubinsteinová. „Kryptospóry, ktoré sme objavili, sú najstaršie.“

Spóry patrili piatim druhom rastlín. „To ukazuje, že už pred 472 miliónmi rokov boli rastliny diverzifikované, čo znamená, že rastliny sa na suchej zemi museli objaviť ešte skôr,“ povedala Rubinsteinová.

Predchádzajúcim držiteľom titulu najstaršieho rastlinného zvyšku boli kryptospóry pečeňovky objavené v Saudskej Arábii a Českej republike. Tie boli datované do obdobia medzi 463 a 461 miliónmi rokov.

Spóry alebo peľ vytvárajú všetky suchozemské rastliny. Spóry sú uzatvorené v obale, ktorý je mimoriadne odolný, preto sa dlho zachovajú. Celé rastliny skamenejú ťažšie, čo vysvetľuje, prečo sú prvé skameneliny rastlín oveľa mladšie.

Vedci boli objavom kryptospórov veľmi prekvapení. Tie môžu ukazovať na miesto, kde vznikli suchozemské rastliny.

„Najpravdepodobnejšie sa to stalo na Gondwane (prapevnina na južnej pologuli), ale ďaleko od dnešnej Saudskej Arábie či Českej republiky,“ povedala Rubinsteinová.

Z pečeňovky sa časom vyvinuli machy, potom rožkatce a plavúňorasty. Neskôr sa objavili papraďorasty a potom všetky semenné rastliny.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,21
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.