ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Plameniaky používajú farebnú kozmetiku

29.10.2010 15:51:47 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1526x

Plameniaky používajú pigment ako „kozmetiku“ na zlepšenie farby svojho peria.

 

Vedci skúmajúci veľké plameniaky v mokrinách južného Španielska zistili, že si do peria vtierajú pigmentové výlučky. Pigment vzniká v žľazách v blízkosti koreňa ich chvosta.

Vedci objavili pigment, karotenoidy, v zmesi voskového oleja, ktorý produkujú v mazových žľazách.

Pri pozorovaní vtákov vedci zistili, že okrem čistenia a upravovania peria vtáky obtierajú svoje líce o mazové žľazy a hneď nato o perie na celom tele.

Červeno-oranžový pigment potom rozjasnil typicky ružové perie plameniakov.

Výskum viedol Juan Amat z Biologickej stanice v národnom parku Doñana. Podľa neho vtáky menili farbu svojho peria aby ukázali svoju kvalitu. Aplikácia pigmentu vyžaduje čas a energiu, preto by mohlo byť sfarbenie výrazným vizuálnym signálom zdravého plameniaka.

„Sfarbenie sa po niekoľkých dňoch stratí, pretože karotenoidy na slnku rýchlo blednú,“ povedal Amat. To znamená, že je potrebné opakované nanášanie pigmentu.

Vedci neskúmali priamo výhody plynúce pre vtákov z tejto činnosti, myslia si ale, že farebnejšie jedince majú väčšiu šancu nájsť si partnera. „Zistili sme, že farebnejšie vtáky sa začali skôr páriť,“ povedal Amat. „Párenie s farebným jedincom by mohlo zvýšiť reprodukčný úspech, pretože z predchádzajúcich výskumov vieme, že prvé páry, ktoré sa pária, získajú najlepšie hniezda.“

Vedci tiež podľa slov Amata zistili, že podobne ako u ľudí aj u plameniakov sa častejšie „maľujú“ samičky než samčeky. „Vieme tiež, že pigment na seba nanášajú jedince žijúce v lepších podmienkach a že viac sfarbené vtáky získavajú kvalitnejšie jedlo,“ povedal Amat.

Prof. Matthew Anderson z Univerzity sv. Jozefa vo Filadelfii povedal, že nový výskum je u vtákov dôkazom „súvislosti medzi farbením peria a výberom partnera.“ „Žiarivé sfarbenie plameniakov fascinovalo aj ľudí. Teraz sa zdá, že plameniaky svojmu vzhľadu venujú rovnakú pozornosť ako my,“ dodal Anderson.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,41
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.