ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Radarové pištole odhalia samovražedných útočníkov

26.11.2010 17:20:36 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1684x

Radarové pištole, ktoré používa polícia na sledovanie motoristov prekračujúcich rýchlosť, inšpirovali konštruktérov, ktorí ich zlepšili tak, aby dokázali v dave vyhľadať potenciálnych samovražedných atentátnikov.

 

Radarová pištoľ vysiela mikrovlnné pulzy smerom k autu a meria Dopplerov posun odrazeného signálu, na základe ktorého určí rýchlosť. Sila a polarizácia odrazeného signálu ale môže tiež poskytnúť informáciu o tvare, veľkosti a materiáli, z ktorého sa skladá objekt odrážajúci vlnenie.

William Fox z Námornej postgraduálnej školy v Kalifornii a John Vesecky z Kalifornskej univerzity chceli zistiť, či ovplyvnia káble v kabáte atentátnika odrazený signál dostatočne na to, aby ho mohla pištoľ identifikovať v dave. Použili preto softvér na simuláciu reakcie radarových signálov s frekvenciou 1 a 10 GHz na najbežnejšie usporiadanie vodičov na tele samovražedných atentátnikov. Na merania využili skupiny dobrovoľníkov z ktorých niektorí mali na sebe atrapy bômb. Útočníka sa im podarilo identifikovať na vzdialenosť 10 metrov s 85 % úspešnosťou.

Vedci veria, že výskum podporí americká armáda. Finančné prostriedky by im umožnili zlepšiť úspešnosť detekcie a pridať zlepšenia, ktoré vylúčia z identifikácie falošné signály, ktoré spôsobujú drôty v podprsenkách, bižutérii alebo slúchadlách.

Odborníci sa zhodujú, že najväčším problémom zariadení bude odhalenie nesprávnej signalizácie. Sam Pumphrey zo spoločnosti Cambridge Consultants zaoberajúcej sa vývojom radarového systému na hľadanie výbušnín zamurovaných v stenách budov si myslí, že systém založený len na radarových pištoliach nebude nikdy úplne stopercentný.

Fox s ním súhlasí a dodáva, že radar sa bude používať v kombinácii s inými technológiami, napríklad so sledovacími kamerami schopnými odhaliť podozrivé správanie, alebo infračerveným videním, ktoré využíva fakt, že výbušniny sú často chladnejšie ako ľudské telo.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,71
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.