ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Microsoft vyvíja lepšiu dotykovú obrazovku

29.11.2010 17:11:15 | Q
Microsoft, New Scientist | Počet zobrazení: 2081x

Microsoft si tento týždeň patentoval nový spôsob výrob „taktílnej“ dotykovej obrazovky, ktorá využíva rôzne technické triky na vytvorenie vnemu hrboľatosti zobrazovaného obrázka.

 

Kým predchádzajúce obrazovky poskytovali len ilúziu štruktúry, Microsoft ju chce skutočne vytvoriť pomocou plastických buniek veľkosti jedného pixelu, ktoré môžu podľa potreby vystúpiť z plochy.

Je to nový pokus v oblasti dotykových obrazoviek, nie je však jediný. Spoločnosti NokiaMovie Camera, Disney Research a Senseg vyvíjajú nezávisle od seba obrazovky, ktoré využívajú rôzne napätia v mriežke pod zobrazovanou plochou na dosiahnutie rôznych vnemov. Tento prístup sa tiež nazýva vibrotaktílne displeje. Fungujú dobre, ale majú svoje obmedzenia. Môžu byť hlučné, pretože niektoré frekvencie sú v rozsahu počuteľného zvuku. Preto sa Microsoft rozhodol pozrieť na problém z inej stránky.

Microsoft sa rozhodol pod obrazovku umiestniť vrstvu plastu s tvarovou pamäťou, ktorá skreslí povrch obrazovky pri rôznych vlnových dĺžkach ultrafialového svetla dopadajúceho zospodu na pixely. Firma chce prístup použiť pri realizácii veľkých obrazoviek napríklad ich systému Surface, nebude veľmi vhodný do telefónov či tabletov.

V systéme Surface zobrazuje projektor obraz zospodu stola. Keď sa ho používateľ dotkne, infračervený odraz z končekov jeho prstov zachytia kamery, ktoré pomocou neho určia pozíciu prsta a poskytnú možnosti dotykovej obrazovky. Microsoft počíta s pridaním vrstvy polyméru s tvarovou pamäťou, ktorý pod vplyvom pôsobenia svetla určitej vlnovej dĺžky tvrdne a pri inej vlnovej dĺžke je tvarovateľný. Moduláciou vlnovej dĺžky je možné vytvárať rôzne štruktúry povrchu obrazovky.

Microsoft svoje plány nikdy nekomentuje, preto nie je známe, ako reálny je nový patent. Podľa Patricka Baudischa z Potsdamskej univerzity by ale bol v prípade fungovania prijatý s nadšením. Podľa neho je to krok hlavne k dokonalejšiemu zadávaniu textu pomocou dotykových obrazoviek. Ak by sa ho podarilo uplatniť aj v menších zariadeniach, mohlo by sa stať, že z mobilných telefónov definitívne zmiznú klávesnice – na ploche sa objavia vždy len v prípade potreby.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,55
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.