ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nefunguje GPS? Pomôže radar z topánky

1.12.2010 22:58:27 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1741x

Prítomnosť GPS zariadení v mnohých prístrojoch znižuje riziko stratenia sa na minimum. Čo ale robiť v prípade, že GPS nefunguje? Vedci z amerických univerzít vyvinuli radar zabudovaný do topánky, ktorý vám v takej chvíli pomôže nájsť správnu cestu.

 

„Sú situácie, v ktorých je systém GPS nedostupný, napríklad v budove, pod zemou, alebo na miestach, ktoré sú mimo dostupnosti satelitného spojenia,“ povedal Dan Stancil Univerzity v Severnej Karolíne. „Čo teda robiť bez satelitov?“

Jednou z možností je využiť inerciálny merný systém (IMU), ktorý využíva elektronické zariadenia merajúce sily vznikajúce pri akcelerácii a na základe nich určujú smer a rýchlosť pohybu. Technológia funguje v spojení s GPS vo chvíli keď sa nachádzate mimo dosahu GPS signálu. Pomocou nej môžete nájsť cestu k najbližšiemu miestu, kde ste ešte signál GPS zachytili.

IMU systém je ale veľmi citlivý a každá malá nepresnosť vedie k chybám v rýchlosti a pozícii. Chyby sa navyše s časom hromadia. Ak si napríklad systém myslí, že sa pohybujete rýchlosťou 0,1 metra za sekundu vo chvíli, keď stojíte, za tri minúty sa podľa neho posuniete 18 metrov. Ak by ste ale mali „nezávislý spôsob zisťovania vašej nulovej rýchlosti, túto nahromadenú chybu by ste mohli výrazne znížiť,“ povedal Stancil.

„Problém hromadiacej chyby pohybu sme sa rozhodli vyriešiť pomocou prototypu prenosného radaru, ktorý sa dá upevniť na topánku,“ povedal Stancil. „Radar je pripojený k malému navigačnému počítaču, ktorý sleduje vzdialenosť medzi vašou pätou a zemou. Ak sa v danom časovom intervale nezmení vzdialenosť, počítač vie, že vaša noha sa nehýbe.“ Môže to znamenať, že stojíte, alebo to môže signalizovať prirodzenú pauzu medzi krokmi počas chôdze.

Radar v topánke tak spolu so systémom IMU a poslednou známou pozíciou lokalizácie GPS prispieva k presnejšiemu určeniu aktuálnej pozície človeka.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,18
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.