ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Milota je sčasti dedičná

10.2.2011 23:19:43 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1817x

Ochota pomôcť a príjemné vystupovanie sú podľa nového výskumu zakorenené v génoch. Zvlášť u žien.

 

Vplyv okolia, rodičov a školy ostáva silný, ale naše genetické vybavenie podľa najnovších zistení stále viac ovplyvňuje, kto sme a ako sa správame.

Vedci chceli túto domnienku overiť výskumom samohodnotenia 1000 párov dvojičiek v USA. Niektoré z dvojičiek boli jednovaječné, iné dvojvaječné. Ich porovnaním mohli vedci zistiť, či hrá úlohu aj genetický faktor.

Predchádzajúci výskum u detí, ktoré nemôžu byť ešte úplne socializované, ukázal, že ľudia majú vrodenú mieru schopnosti empatie.

Gary Lewis a jeho kolegovia z Edinburskej univerzity rozdelili prežívanie empatie do troch oblastí: zmysel pre verejnú službu, plnenie si pracovných záväzkov a snaha o dobro iných.

Vedci sa dvojičiek napríklad nezávisle spýtali, o koľko viac by zaplatili na odvodoch, ak by to zaručilo zdravotnú starostlivosť naozaj pre všetkých. Najviac ochoty prejavili jednovaječné dvojičky - ženy. „Je to znakom vplyvu genetiky na prosociálne správanie,“ myslí si Lewis.

Ak by boli výsledky u identických aj neidentických skupín rovnaké, znamenalo by to, že vplyv na správanie má jedine okolité prostredie. Vo výskume vedci zistili, že rozdiel bol u mužov oveľa menej výrazný ako u žien.

Podľa Lewisa je príliš skoro špekulovať o konkrétnych génoch, ktoré môžu za milotu niektorých ľudí. Dedenie vlastností totiž spôsobuje pomerne veľká skupina génov, z ktorej každý gén prispieva svojím dielom.

Vlastnosti a charakterové črty človeka, napríklad dobrá pamäť, náboženské presvedčenie alebo etnocentrizmus, ktoré odborníci považovali za produkt okolitého prostredia, sa dnes mnohí genetici snažia objaviť v DNA. Evoluční psychológovia sa zameriavajú na črty, ktoré by sa mali podľa predpokladov objavovať u všetkých jedincov, ako materinský cit alebo žiarlivosť. Behaviorálni genetici sa zasa viac zameriavajú an premenlivé črty ako osobnosť, inteligencia či mentálne postihnutie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.