ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Afrika rodiskom ľudskej reči

19.4.2011 00:33:25 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1821x

Psychológovia z Aucklandsekj univerzity nedávno publikovali dve štúdie o svetových jazykoch v renomovaných časopisoch Science a Nature.

 

Prvý výskum, ktorý viedol Quentin Atkinson, je dôkazom, že Afrika bola rodiskom ľudskej reči. Analýza jazykov z celého sveta ukázala, že rovnako gény, aj reč vznikla v subsaharskej Afrike. Atkinson skúmal fonémy, poznateľne odlišné jednotky zvuku tvoriace slová, používané v 504 dnešných jazykoch a zistil, že množstvo foném je najvyššie v Afrike a klesá úmerne vzdialenosti od tohto kontinentu.

Najmenej foném obsahujú jazyky Južnej Ameriky a tropických ostrovov v Tichom oceáne. Zhoduje sa to s modelom „sériového efektu zakladateľa“, podľa ktorého v malých populáciách na okraji rozšírenia postupne klesá diverzita. Atkinson poznamenal, že výskyt foném korešponduje s genetickou diverzitou ľudstva, ktorá tiež klesala so vzďaľovaním sa od Afriky.

Pokles množstva foném v neskôr osídlených častiach sveta sa nedá vysvetliť demografickým posunom či inými miestnymi podmienkami a je dôkazom, že jazyk vznikol v Afrike ako paralelný mechanizmus genetickej diverzity ľudí.

V druhom výskume sa vedci zaoberali hypotézou, že mozog človeka používa univerzálne pravidlá pre jazyk, ktorým hovoríme.

„Rozdielnosť jazykov sveta je nesmierne veľká,“ povedal prof. Russel Gray, ktorý viedol tento výskum. „Dnes sa na svete hovorí približne 7000 jazykmi, z ktorých niektoré obsahujú len tucet kontrastných zvukov, iné viac ako sto, niektoré používajú zložité konštrukcie na tvorenie slov, iné poznajú len slová jednoduché, niektoré so slovesom na začiatku vety a niektoré so slovesom na inom mieste. Zistili sme však, že dohady ligvistov o silnom vplyve vnútornej štruktúry mysle na tvorbu slov sú precenené.

Pomocou výpočtových metód odvodených z evolučnej biológie analyzoval Gray so svojím tímom globálny vzor vývoja poradia slov. Ukázalo sa, že každá skupina jazykov sa vyvíjala odlišne a priebeh vývoja nezávisel od množstva foném v jazyku.

„Pri vývoji jazyka porazí kultúra poznanie,“ povedal Gray.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,65
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.