ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Okná áut ako súčasť reklamy

11.5.2011 16:11:41 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1616x

Nová technológia zobrazovania by mohla premeniť okná áut na trojrozmernú reklamu. Prispeje to ale k bezpečnosti na cestách?

 

Na vodičov číha reklama na každom kroku. K bilbordom a reklamám na autách sa teraz chce pridať aj plocha na oknách vozidiel.

Wallen Mphepö z Pekinskej univerzity vynašiel spôsob, ako premeniť okná áut na bilbordy prezentujúce dynamické reklamy a správy o verejnej bezpečnosti. Vynašiel polymérový film, ktorý sa dá pridať na okno a funguje ako určitá obrazovka, ktorá premieta obraz k pozorovateľovi cez sériu mikroskopických štruktúr podobných zrkadlu. Tenké priesvitné prúžky umožňujú vodičovi pozerať cez sklo bez obmedzení.

Zadávatelia reklamy by mohli využiť technológiu GPS a prispôsobiť reklamu času alebo miestam, v ktorých sa automobil nachádza.

Mphepö zostrojil prototyp s dvojrozmerným obrazom. Tvrdí, že dokáže systém upraviť na trojrozmernú projekciu bez potreby použitia okuliarov, pomocou systému zrkadiel v pásoch filmu, ktoré budú na každej strane zobrazovať iný obraz. Týmto spôsobom chce vytvoriť aj nové 3D plátna do kín.

Ide o zaujímavú myšlienku, ktorá by ale mohla odvádzať pozornosť vodičov od sledovania situácie na ceste. Hoci už teraz sú vodiči zvyknutí na sledovanie reklám, dynamická reklama by pritiahla ich pozornosť na dlhšiu dobu.

Paul Green z Michiganskej univerzity si tiež myslí, že ľudia neuvidia do vnútra vozidla s takouto reklamou. To by mohlo komplikovať gestikulovanie a komunikáciu vodičov napríklad pri zápchach alebo iných obmedzeniach dopravy. Z takého dôvodu sú v mnohých krajinách zakázané fólie na sklách.

Mphepöov displej by ale mohol zvýšiť bezpečnosť zobrazovaním informácií o doprave, napríklad o zmenách v rýchlostnom obmedzení alebo o blížiacom sa kritickom úseku. 3D displej môže byť navyše podľa neho dobrým prostriedkom na okamžité zaujatie vodiča. Minulý rok napríklad v Kanade experimentovali s 3D obrazom dieťaťa hrajúceho sa s loptou na vozovke a sledovali, či pod vplyvom obrazu vodiči spomalia.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,28
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.