ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Tučniaky sa potápajú aj bez kyslíka v svaloch

18.5.2011 23:18:37 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1794x

Hlboké dýchanie na kraji diery v ľade značí, že tučniak sa chytá potopiť. S posledným nádychom sa zviera ponorí a zotrvá pod vodou aj 20 minút. Tučniak si so sebou nesie kyslík na troch miestach: v krvi, v pľúcach a v myoglobíne v svaloch. Po približne 5,6 minútach po vodou sa však v krvi tučniakov začne objavovať laktát a jeho metabolizmus prejde z aeróbneho na anaeróbny.

 

Vedci si mysleli, že anaeróbny mechanizmus nastupuje vo chvíli, keď sa jedna zo zásob kyslíka minie. Pri meraní hladiny kyslíka v krvi a pľúcach tučniakov ale zistili, že ho tam je vo chvíli prechodu z aeróbneho mechanizmu dostatok. Jediným spúšťačom zmeny tak môže byť kyslík v svaloch. Cassondra Williamsová zi Scrippsovho inštitútu oceánografie vysvetľuje, že vedci predpokladajú, že potápajúce sa zvieratá izolujú svaly od obehového systému a v svaloch si udržiavajú kyslík ako jediný zdroj aeróbneho metabolizmu. So svojimi kolegami merali v Antarktíde hladinu kyslíka v svaloch tučniakov, a zistili, že zníženie jeho množstva skutočne spúšťa anaeróbny mechanizmus.

Pred samotným meraním musela Williamsová vyvinúť spektrometer pracujúci v rozsahu blízkom infračervenému svetlu, ktorý by zaznamenával pri voľnom potápaní u tučniakov zásoby kyslíka v svaloch. Po dvoch rokoch vývoja a testovania vedci chirurgicky implantovali spektrometre do prsných svalov tučniakov. Na chrbát zvierat pripli tiež záznamník času a hĺbky. Museli tiež zabezpečiť aby sa tučniaky vrátili späť, preto v širokom okolí spravili do ľadu len jedinú dieru.

Z 50 skúmaných potopení 31 presiahlo vypočítaný čas, ktorý by mal tučniak dokázať stráviť pod vodou. Analýzou záznamov z prístrojov vedci určili, že anaeróbny metabolizmus spúšťa práve nedostatok kyslíka v svaloch. Zistili tiež, že po minutí kyslíka v krvi a pľúcach sa obnoví krvný obeh do svalov, aby bolo odčerpať zásobu kyslíka do zvyšku tela.

Williamsová tiež poznamenala, že výsledky ukázali veľmi efektívnu a pomalú spotrebu kyslíka, k čomu tučniaky predurčujú plavecké schopnosti a ich hydrodynamika.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,82
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.