ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ľudská chôdza môže byť zdrojom energie pre mobilné zariadenia

25.8.2011 14:42:29 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1357x

Ak by sa naplnila vízia vedcov z University of Wisconsin-Madison, mohli by ste si dobíjať telefón alebo iné prenosné zariadenie len tým, že sa prejdete.

 

Tom Krupenkin a J. Ashley Taylor opísali vo svojom najnovšom článku novú technológiu na získanie energie, ktoré sľubuje dramatické zníženie našej závislosti od batérií a získanie energie pre prenosné zariadenia z pohybov človeka.

„Ľudia sú vo všeobecnosti veľmi výkonné stroje,“ povedal Krupenkin. „Pri šprinte môže človek vyprodukovať ž kilowatt energie.“

AJ malý zlomok z vyprodukovanej energie by podľa Krupenkina stačil na pohon mobilných elektronických zariadení. „Jediné, čo chýba, je konvertor mechanickej energie na elektrickú, ktorý by fungoval aj v takomto prípade.“

Dnešné technológie na získanie energie sú určené buď pre použitia s vysokým napätím, alebo s veľmi nízkym napätím. Chýba technológia pre rádovo wattovú energiu, ktorú potrebujú prenosné zariadenia.

Na prevádzku mobilných zariadení by sa dala využiť aj solárna energia, tá však nie je pre používateľov týchto zariadení vždy dostupná.

V časopise Nature Communications opísali vedci novú technológiu, ktorú označujú ako „ reverzné elektronamáčanie“. Mechanická energia sa mení na elektrickú pomocou zariadenia skladajúceho sa z tisícov tekutých mikrokvapiek, ktoré interagujú s novým substrátom, ktorý má nanoskopickú štruktúru.

Táto technológia by mohla priniesť nový prístroj na získanie energie, ktorý by sa dal pripnúť k obuvi a získaval by energie z pohybov človeka počas chôdze, ktorá sa bežne stráca vo forme tepla a premenil by ju na 20 wattov elektrickej energie, ktorá by sa dala použiť ako zdroj energie pre mobilné zariadenia. Na rozdiel od bežnej batérie by sa toto zariadenie nemuselo nikdy dobíjať, pretože počas chôdze by sa neustále generovala nová energia.

Energiu z takéhoto zariadenia možno využiť buď ako priamy zdroj pre široké spektrom mobilných zariadení, alebo ako zdroj pre wifi-hotspot, ktorý by fungoval ako prostredník medzi bezdrôtovou sieťou a mobilným zariadením. Tým by sa dramaticky znížila spotreba energie v mobilnom zariadení, čo by umožňovalo až desaťnásobné predĺženie času použitia bez nutnosti dobitia batérií.

Hoci nová technológia určite nedokáže nahradiť batérie v plnom rozsahu, madisonskí vedci veria, že zohrá úlohu pri znižovaní nákladov, znečistenia a iných problémov spojených s využívaním batérií. Veria, že sa im podarí získať finančné prostriedky na dotiahnutie ich nápadu do konca, ktorým by mohlo byť prijatie technológie a jej používanie v bežnom živote.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,40
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.