ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Akváriové rybky sú v malom priestore agresívnejšie

23.9.2011 16:21:16 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1855x

Zlaté rybky v našich akváriách sa nemusia hnevať len pre nedostatok potravy. Vedci zistili, že akváriové rybky menia náladu v stiesnenom prostredí. Podľa nich je v tejto situácii všetkých 182,9 miliónov akváriových rýb v USA.

 

„Blaho akváriových rybiek sa nemusí zdať dôležité, je ich ale veľa, preto to je problém,“ povedal Ronald Oldfield z Case Western Reserve University. Prečo teda si doteraz tento aspekt života domácich rybiek vedci nevšimli?

Oldfield je prvý, ktorý vedecky skúmal, ako prostredie domácich akvárií ovplyvňuje agresivitu rýb. Porovnával správanie cichlíd (Amphilophus citrinellus) v množstve rôznych prostredí: v ich prirodzenom prostredí kráterového jazera v Nikarague, vo veľkom umelom prúde v ZOO a v malých nádržiach s veľkosťou typickou pre domácich chovateľov.

Výskum sa zameral na agresivitu mladých rýb spojenú s párením. Oldfield z prostredia odstránil aj potravu aj úkryt aby eliminoval priamu súťaž pri pozorovaní. Spolu s veľkosťou prostredia skúmal aj zložitosť prostredia a vplyv množstva rýb v nádrži.

Pridanie prekážok a úkrytov vo forme skál, rastlín a iných podobných objektov môže zvýšiť zložitosť prostredia. Oldfield zistil, že zväčšenie nádrže a jej zložitosti môže znížiť škodlivé agresívne správanie a zlepšiť prostredie v domácich akváriách.

Agresívne správanie rýb môže v akváriu viesť k ich zraneniu či smrti. Zmeny v správaní vedci pri malých zmenách rozmerov a zložitosti prostredia nepozorovali. Výrazná zmena správania nastala pri porovnaní veľmi odlišných prostredí, kde vo veľkom a komplexnejšom prostredí sa ryby správajú menej agresívne.

Prečo by sa mali o správanie rýb zaujímať aj ľudia, ktorí sa im nevenujú? Minimalizovanie negatívnych vplyvov siaha aj za chov akváriových rýb. Ľudia majú s mnohými druhmi rýb blízky vzťah. Sú zdrojom potravy a zábavy vo forme športu.

Oldfield nechce svojím výskumom zakázať chov domácich zvierat, ani podporiť inú podobnú extrémnu myšlienku. „Myslím si, že ak prichádzame do kontaktu so zvieratami, mali by sme byť čo najviac informovaní,“ povedal.

Relatívne jednoduché správanie rýb môže byť tiež základným modelom pre lepšie pochopenie komplexnejšieho správania. Podľa Oldfielda nám môže pomôcť jeho výskum aj pochopiť správanie ľudí v rôznom prostredí. Napríklad násilie vo väzniciach môže byť spojené so stiesneným prostredím a malým množstvom stimulov.

Dovtedy môžu z tohto výskumu získať aspoň akváriové rybky, ktorých je len v USA 182,9 milióna.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,34
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.